Uroczyste otwarcie wystawy

8 sierpnia 2017
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie w roku jubileuszu 25-lecia reaktywacji postanowiło podzielić się z mieszkańcami Pszczyny radością świętowania organizując plenerową wystawę na Rynku. Dziesięć plansz przedstawia krótki rys historyczny, przedsięwzięcia w których bracia kurkowi brali udział w ciągu ostatnich 25 lat oraz naszą przyszłość - kadetów, młodych strzelców sportowych, którzy z powodzeniem i sukcesami reprezentują nas na arenach sportowych.

Wystawa powstała dzięki przychylności i pomocy Urzędu Miasta , Pszczyńskiego Centrum Kultury i Muzeum Zamkowego, a całość zebrał i kształt jej nadał korzystając z zasobów brackich i prywatnych brat Michał Beck. Otwarcie wystawy odbyło się w 16 lipca. W tym dniu na pszczyńskim Rynku zgromadzili się Bracia Kurkowi wraz z pocztem sztandarowym, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, jeźdźcy konni ze stajni Standura oraz Schott a także liczni mieszkańcy i turyści.
W uroczystości uczestniczył Burmistrz Pszczyny i przedstawicielka Muzeum Zamkowego. Krótkiego wprowadzenia w temat wystawy dokonał hetman Tadeusz Żyła.
Poświęcenia wystawy dokonał kapelan Bractwa, ks. Krystian Janko. Symbolicznego otwarcia dokonał najmłodszy uczestnik życia brackiego, 7- letni Michał Piech, poprzez uwolnienie podczepionych do balonów szarf w czerwono-zielonych barwach brackich. Jak każde wydarzenie z udziałem Braci Kurkowych musiało odbyć się " na głośno", salwę wykonano z karabinów czarno prochowych. Całość uroczystości prowadził sekretarz Bractwa, Piotr Furczyk.
Spojrzeć w przeszłość, pomarzyć o przyszłości[/b]
W codziennym biegu życia niewiele mamy czasu na refleksje
i podsumowanie tego, czego udało nam się dokonać przez te wszystkie lata. Jedną z chwil, która pozwala zatrzymać się, spojrzeć w przeszłość i pomarzyć o przyszłości jest jubileusz.
W bieżącym roku, świętujemy 25 lat działalności po reaktywacji i 336-tą rocznicę założenia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie. Kiedyś bracia kurkowi, przygotowując mieszczan do obrony miasta, służyli krajowi i mieszkańcom, organizowali również bogate formy życia towarzyskiego. Dziś, pracujemy z młodzieżą, budujemy i remontujemy obiekty brackie, doskonalimy kunszt strzelecki. Uczestniczymy w obchodach świąt państwowych i kościelnych. Stajemy się wizytówką naszych miast nie tylko dlatego, że ceremoniał bracki jest barwny i ciekawy, ale również dzięki temu, że jesteśmy aktywni i pomnażamy dorobek naszych małych Ojczyzn.
Każdy człowiek ma prawo do odmienności, realizowania swoich zainteresowań i pasji. My z tego prawa nie zamierzamy rezygnować pomimo podzielonych opinii społeczeństwa. Życzymy sobie, aby dotychczasowe zaangażowanie i lata niestrudzonego wysiłku wkładane w kultywowanie tradycji Brackich znalazły wśród kolejnych pokoleń godnych kontynuatorów.
W dniu dzisiejszym, spotkaliśmy się, aby dokonać uroczystego otwarcia wystawy ukazującej historię i bieżącą działalność naszego Bractwa. Wystawa jest jednym z elementów obchodów 25 lecia reaktywacji- mówił podczas otwarcia wystawy hetman Tadeusz Żyła, Europejski Król Strzelców.
Podczas Dni Pszczyny
Historia Bractwa Kurkowego w Pszczynie sięga 1681 r., kiedy Baltazar Erdmann Promnitz uznał, że dobrze byłoby mieć własne, dodatkowe wojska, by móc bronić gród. Zlikwidowane po wybuchu II wojny światowej bractwo postanowiono reaktywować w 1991 r,, które rok później zostało zarejestrowane. Dla wielu Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie pełni miłe dla oka funkcje reprezentacyjne. Prezentowana wystawa daje szersze spojrzenie na działalność stowarzyszenia. Na wyremontowanej i rozbudowanej przez brać kurkową strzelnicy przy ul. Katowickiej trenuje ponad 40 młodych strzelców. Wyjeżdżają oni na zawody rangi mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych, organizowanych przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego i wracają z sukcesami. Wioletta Mazur i Artur Piech wywalczyli sobie miejsce w kadrze narodowej. Pszczyńskie Bractwo należąc do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, to z kolei do Europejskiej Organizacji Strzelców Historycznych (EGS) znakomicie promuje pszczyńską ziemię w kraju i za granicą. Co trzy lata organizowane są spotkania strzelców historycznych o tytuł Króla Europy. W 2006 r. to zaszczytne miano, jako jedyny dotąd z Polski zdobył brat, Tadeusz Żyła.
Wystawa reaktywacji zainaugurowało jubileusz Bractwa. Główne obchody towarzyszyć będą tegorocznym Dniom Pszczyny - 19 i 20 sierpnia. Wtedy do naszego miasta zjadą bracia kurkowi z całej Europy, odbędzie się też turniej strzelecki oraz tradycyjna intronizacja Króla Kurkowego. I to z historycznym akcentem. Tegoroczny tytuł wywalczyła po raz pierwszy kobieta - Maria Żyła.
powrót

Aktualny numer

Numer 17 (28 listopada 2018r.)

Reklama