Biesiadnie z poczęstunkiem

15 września 2017
W Kobiórze rolniczych gospodarstw praktycznie nie ma. Wszystkie, o niewielkim areale można zliczyć na palcach jednej ręki. Mimo tego mieszkańcy corocznie spotykają się na tym jednym z najstarszych świąt związanych z porami roku i zbiorami. Dziękują Bogu za płody ziemi, za to, że nie brakuje chleba powszedniego. że mają pracę i dach nad głową, dzięki czemu mogą żyć i utrzymywać siebie i rodziny.

Podkreślali to 10 września: proboszcz parafii ks, Damian Suszka podczas mszy św. dziękczynnej, koncelebrowanej w otoczeniu księży emerytów : ks. prałata Bernarda Czerneckiego, ks. Rudolfa Myszora oraz ks. Mariana Jaromina. W swojej homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na niebagatelne znaczenie ekologicznych produktów żywnościowych. Jak podkreślał, dożynkowa modlitwa jest doskonałą okazją, aby podziękować Bogu za owoce pracy rąk ludzkich, za trud, który dzięki Bożej łasce przyczynia się do pomnożenia dobra. - To mieszkańcy wsi rozsianych po całej naszej pięknej ojczyźnie, zabiegają o to, aby na wszystkich stołach nie zabrakło zdrowych i smacznych posiłków. Dzisiaj ma to wielkie znaczenie ¬- mówił ks. Suszka, wskazując jak ważne jest poczucie odpowiedzialności producentów żywności, by starając się o konkurencyjność swoich produktów troszczyli się o zdrowie odbiorców i dobry stan środowiska naturalnego. Wójt Eugeniusz Lubański przyjmując z rąk starostów Alicji Boryczki i Piotra obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie. Z pomocą małżonki pokroił symboliczny bochen i częstował wszystkich zgromadzonych. Była tradycyjna dożynkowa korona, nie zabrakło też kołaczowego poczęstunku, kawy, chleba ze smalcem i ogórkiem, tradycyjnych wyrobów wędliniarskich.
Uroczystości Święta Plonów w Kobiórze miały charakter integracyjnego piknik. Podczas mszy św. śpiewał chór Harmonia Na scenie przy domu parafialnym pokazywano przede wszystkim miejscowy dorobek kulturalny, który jak mało gdzie rozwija się tu i kwitnie. Wystąpiły folklorystyczne zespoły dziecięce, młodzieżowe, zespół śpiewaczy Kobiórzanie. Dopisała pogoda, wspólna zabawa była udanym duchowym świętowaniem.
P.S. W wydaniu papierowym naszej gazety pomyłkowo podaliśmy nazwisko proboszcza parafii WNMP. Przepraszamy.
================
Upowszechnianie wiedzy ekologicznej
Eko kampania
W gminie Kobiór przy każdej okazji prowadzona jest szeroka kampania ekologiczno - edukacyjna. Obrzędy dożynkowe związane z kultem płodów, roślin, drzew, z gospodarką rolną pokazują, jak ważnym elementem naszego życia jest troska o czyste środowisko naturalne i upowszechnianie wiedzy z tego zakresu. Przypominała o tym Fundacja EKON organizując wystawę, konkursy dla dzieci i dorosłych. Można było się dowiedzieć, gdzie oddać odpady niebezpieczne, jak zostać ekoaktywnym, segregując odpady i wrzucając je do odpowiednich kolorowych pojemników, a odpady niebezpieczne oddawać do punktów zbiórki funkcjonujących w gminie. Zorganizowany konkurs z nagrodami dla najmłodszych mieszkańców wymagał sporej wiedzy dotyczącej właściwej identyfikacji odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych, ich zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska w związku z nieprawidłowym postępowaniem. Wystawa i konkursy cieszyły się dużym aktywnym zainteresowaniem, a nawet spontaniczną poetycką twórczością. Przykładem tego może być wiersz Kasi Cofały.
Wiersz ekologiczno - praktyczny
Kwiaty wysoko rosnące
piękne niczym wschodzące słońce.
Recykling, coś w czym każdy człowiek pomoże,
uratować nasz cudowny świat może.
Samochód - srebrny niczym rzeka Srebrnej Pieśni,
weź tym kochany człowieku nie jeździj!
Wstań z łóżka na rower wsiądź
i zdrowo - ekologiczno mądrym człowiekiem bądź!
Techniczno - ekologicznie sprawę wcześniej trochę zawaliłam
Więc mam nadzieję, że tym wierszykiem moją sytuację naprawiłam.
powrót

Aktualny numer

Numer 17 (28 listopada 2018r.)

Reklama