Nagrody w dziedzinie kultury

10 stycznia 2018
15 grudnia w scenerii Świątecznego Jarmarku, w blaskach iluminacji w namiocie rozłożonym na Rynku odbyło się wręczenie tegorocznych nagród Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Statuetkę Wybrańca otrzymali: Józef Wydra, Teresa Urbańczyk (w jej imieniu nagrodę odebrała córka), dziecięcy zespół regionalny "Młode Pszczynioki", Chór Lutnia oraz Maciej Kluss.

Józef Wydra, mieszkaniec Studzionki przez wiele lat jest inspiratorem wielu działań kulturalnych i społecznych na terenie swojej miejscowości. W roku 2010 z inspiracji księdza proboszcza Janusza Anderko założył Parafialną Izbę Pamięci im ks. Franciszka Długosza, będącą żywą lekcją historii dla młodzieży. Jest również autorem wielu publikacji dokumentujących historię ziemi pszczyńskiej.
Teresa Urbańczyk, z Jankowic laureatka wielu konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim. W tym roku zdobyła prestiżowy tytuł Ślązaczki Roku 2017 w XXVII konkursie „Po naszymu czyli po Śląsku” , największej imprezy o charakterze regionalnym na Śląsku, którego pomysłodawczynią i wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk.
Zespół „Młode Pszczynioki”, laureci konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim. Są zdobywcami Grand Prix, nagrody Marszałka Województwa Śląskiego oraz statuetki „Szczyglika” w XXIV Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. Opiekunowie zespołu: Katarzyna Janik i Małgorzata Szczerba

Chór Mieszany Lutnia za całokształt działalności. W tym roku obchodził 110-lecie działalności.
Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie od 2001 roku, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Zasiada w Radzie Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Miejskiego w Tychach, Radzie Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu. Innowacyjne myślenie i przedsiębiorcze działania dyrektora sprawiają, że ta największa na Śląsku zachowana rezydencja arystokratyczna pięknieje z roku na rok. Szczególnie bliska jest mu dbałość o autentyczność i wierność w utrzymaniu wyglądu zabytkowych wnętrz z przełomu XIX i XX w. Muzeum poszczycić się może zachowanym w ok. 80% oryginalnym wyposażeniem.
Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie zrealizowana w latach 2002 - 2007 przywróciła zamkowi „dawny blask” z czasów księcia Jana Henryka XI. Projekt ten został wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony.
powrót

Aktualny numer

Numer 17 (28 listopada 2018r.)

Reklama