Ile dla Pszczyny ?

10 stycznia 2018
- W ciągu kilku lat na Górnym Śląsku i Zagłębiu zainwestowane zostanie około 40 mld zł. Nie możemy i nie chcemy zostawić ziemi województwa śląskiego samej sobie i dlatego ten program, który opracowaliśmy w bardzo dużym wysiłku, razem z naszymi partnerami społecznym - mówił premier Mateusz Morawiecki. pod koniec ubiegłego roku w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Założenia Programu dla Śląska, który jest jednym z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju obejmują ponad 70 przedsięwzięć w różnych dziedzinach.

Najważniejsze cele wskazane w Programie to: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie - 3,91 mld zł, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu - 911 mln zł, poprawa jakości środowiska przyrodniczego - 1,20 mld zł, rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej - 21,47 mld zł, wykorzystanie potencjału województwa śląskiego w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce - 9,73 mld zł, poprawa warunków rozwojowych miast województwa śląskiego -2,65 mld zł. W dokumencie ujęto Pszczynę, gdzie planowana jest przebudowa węzła drogowego na skrzyżowaniu DK 1 z DW 933. Zadanie to znalazło się wśród przedsięwzięć kluczowych obejmujących mniejsze inwestycje drogowe.
Na co jeszcze z tego tortu może liczyć Pszczyna i powiat pszczyński ? Obecny na spotkaniu Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny wchodzący w skład reprezentacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów przyznaje, że na dzisiaj szczegółów jeszcze nie znamy. Liczy jednak, że Pszczyna z Żywcem mogą oczekiwać na środki mające wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji. Kompleksowe działania mają pochłonąć kwotę 1,02 mld zł. Podmiotami odpowiedzialnymi będą Ministerstwo Rozwoju, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Oba miasta uzyskają wsparcie w ramach projektu strategicznego SOR Partnerska Inicjatywa Miast w sieci dotyczącej jakości powietrza. - To bardzo ważna i obiecująca zapowiedź. Takich gmin jak, Pszczyna, czy Żywiec nie stać na to, żeby ze środków własnych realizować potężne projekty. Tylko takie gwarantują poprawę jakości powietrza. Cieszę się z tego, że na liście zadań znalazła się przebudowa skrzyżowania DK1 z drogą na Oświęcim. Pozwoli to usprawnić ruch na drodze, którą każdego dnia podróżuje ponad 45 tys. kierowców - skomentował burmistrz Dariusz Skrobol.
red
powrót

Aktualny numer

Numer 17 (28 listopada 2018r.)

Reklama