Strażackie uroczystości

1 czerwca 2019
Przypadające 4 maja Święto Strażaków główny akcent miało w Rudziczce, gdzie 12 maja odbyły się powiatowe obchody. Nie przypadkowo. Jednostka w tym roku obchodzi 70 - lecie istnienia. Powstała 2 lutego 1949 r. z inicjatywy wójta gminy Suszec i komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie. Na urodziny dostała nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, który został poświęcony podczas uroczystych obchodów. - Myśląc o strażakach, zawsze myślę o wzajemności, bo w zasadzie jesteśmy po to na świecie, żeby sobie nawzajem służyć, każdy ma coś do zrobienia. Ale wy wybierając tę służbę, szczególnie dużo ryzykujecie i to jest godne najwyższego uznania - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Za ofiarną pracę strażakom dziękował też Marian Pawlas, wójt Gminy Suszec. - Dziękuję strażakom za ofiarną, pełną poświęcenia służbę, niesienie pomocy w dzień i w nocy wszystkim tym, którzy na skutek różnych zdarzeń tej pomocy potrzebują. Potraficie w każdej trudnej sytuacji sprostać wymaganiom dzisiejszych czasów - powiedział.

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych prężnie działają we wszystkich gminach powiatu pszczyńskiego i zrzeszają ponad 1 500 członków Uroczystość w Rudziczce była okazją do wręczenia wyróżnień. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Grzegorz Spek, Mariusz Grzechnik, Dariusz Rakowski, Piotr Szlachta, Marcin Kozioł Mieczysław Czech. Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pszczynie odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali druhowie: Dawid Banot, Krystian Rawski, Tomasz Rawski, Paweł Dziendziel, Tomasz Czylok, Krzysztof Zawiślan, Marek Żarczyński, Marek Zacharek, Krzysztof Swoboda, Sławomir Siuta. - Dzisiaj możemy być dumni z poprzednich pokoleń, które budowały historię naszej jednostki, a my tę historię chcemy kontynuować. Po długich staraniach otrzymaliśmy nowy samochód, to wielki dzień dla naszej jednostki, sołectwa, gminy i powiatu - mówił Jacek Szymanowski, prezes OSP Rudziczka. Zakup samochodu pożarniczego sfinansowano ze środków gminy Suszec, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. .
Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka odbył się też 14 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie. Uczestniczyli w nim przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, samorządowcy powiatu pszczyńskiego, reprezentanci służb, inspekcji i instytucji. Nadbryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP podkreślał, że ubiegły rok był dla strażaków trudny. - Chylę czoło przed wami, dziękuję za trud, który w ubiegłym roku ponieśliśmy wspólnie. Dziękuję również druhom za każdy wyjazd, który był wspomagany. Chciałbym, żebyście mieli wszyscy zadowolenie i satysfakcję z tego, kim jesteście, z tego, że niesiemy pomoc zawsze i wszędzie. Strażakiem jest się zawsze, nie tylko w służbie, ale też w czasie wolnym - podkreślał. - Dziękuję funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym komendy za to, że wszystkie zadania realizują w sposób bezpieczny i profesjonalny. Dziękuję przedstawicielom władz samorządowych, instytucji, służb współdziałających, ochotniczym strażom pożarnym za codzienną współpracę. Naszym wspólnym celem jest dobro mieszkańców ziemi pszczyńskiej - mówił bryg. Grzegorz Kołoczek, komendant powiatowy PSP w Pszczynie. Za współpracę strażakom KP PSP w Pszczynie dziękował także Szymon Sekta, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Pszczynie.
Podczas uroczystości wręczone zostały awanse na wyższe stopnie zawodowe oraz odznaczenia dla funkcjonariuszy z KP PSP w Pszczynie. Minister spraw wewnętrznych i administracji rozkazami nadał wyższe stopnie służbowe dwóm oficerom tutejszej komendy. Komendant Główny PSP rozkazem personalnym nadał wyższy stopień służbowy jednemu aspirantowi. Śląski komendant wojewódzki PSP rozkazami personalnymi nadał wyższe stopnie służbowe 19 podoficerom . Postanowieniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, jeden strażak otrzymał Srebrną oraz jeden Brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”. Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali dwaj strażacy pszczyńskiej komendy.
powrót

Aktualny numer

Numer 8 (4 sierpnia 2020r.)

Reklama