Przy wsparciu samorządów

8 sierpnia 2019
Na terenie gminy Pszczyna sukcesywnie prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie zabytkowych obiektów sakralnych. Dwa lata temu odrestaurowana została rzeźba św. Michała Archanioła przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Ćwiklicach. Przy tej samej ulicy trwają prace konserwatorskie związane z odrestaurowaniem kamiennego krzyża Celem jest przywrócenie walorów technicznych i estetycznych obiektu z jednoczesnym zabezpieczeniem oryginalnych materiałów, z których krzyż został wykonany. Udało się już ustabilizować konstrukcyjnie postument i cokół oraz oczyścić powierzchnię.

Prowadzone są też prace w Łące, gdzie gmina Pszczyna udzieliła dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy budynku wpisanym do rejestru zabytków. Dotacja w wysokości 10.000 zł trafiła do Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Mikołaja w Łące. Kosztem około 900 tys. złotych zakończył się również remont wieży dzwonnicy w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej. Wsparcie, jakie parafia otrzymała na realizację tych niezbędnych prac, popłynęło z samorządów - powiatu pszczyńskiego oraz gminy Pszczyna. Powiat pszczyński przekazał dwie dotacje o łącznej wartości 48 tys. zł, gmina - 100 tys. zł. Pozostałą kwotę musieli zebrać parafianie, ponieważ wnioski o wsparcie zadania złożone do śląskiego konserwatora zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo pozytywnej oceny, nie otrzymały dofinansowania. Głównym wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlane Konior. Efekty tych prac można było zobaczyć w połowie lipca. - Przy silniejszym podmuchu wiatru wieża mogła runąć. Podczas prac wymieniono 60% konstrukcji wieży, a pozostałe 40% zostało wzmocnionych. Podstawowym wyzwaniem była wymiana dwóch głównych słupów, z których najdłuższy miał 14 metrów. Do tego dochodziły wymiany i wzmocnienia poszczególnych elementów - rygli, belek, nadproży - opisywali wykonawcy prac. Konstrukcja wieży została zakonserwowana i zaimpregnowana, wykonano też nowe ołacenie i poszycie gontowego trzonu dzwonnicy i hełmu, w gruncie została zabudowana żelbetowa płyta podpodsadzkowa, wykonano także nowe warstwy podłogowe. - To parafianie zrozumieli, że obiekt trzeba ratować, bo jest w katastrofalnym stanie. Bardzo dziękuję wykonawcom prac, a trzeba podkreślić, że byli to wykonawcy z najwyższej półki - mówi ks. Grzegorz Seweryn, proboszcz parafii w Wiśle Małej, liczącej 1600 parafian.
Drewniany kościół w Wiśle Małej został wzniesiony w XVIII wieku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.- Co roku wspieramy prace konserwatorskie i roboty budowlane w zabytkach na terenie powiatu, co roku przeznaczamy większe środki, jednak potrzeby są ogromne. Dlatego w kolejnych latach wspólnie z naszymi czeskimi partnerami chcemy starać się o środki europejskie na ten cel - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
am
powrót

Aktualny numer

Numer 8 (4 sierpnia 2020r.)

Reklama