Strona dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Żywe lekcje przyrody

4 września 2019
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej po raz kolejny przystąpiła do realizacji kolejnego etapu warsztatów ekologicznych pn. "Tropem żubra", "Sekrety pszczół" oraz "Magia ziół", które odbywają się w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie oraz Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej. Zajęcia są dedykowane grupom szkolnym oraz przedszkolnym. Realizowane są w formie warsztatów, które są żywymi lekcjami przyrody i mają duży potencjał głównie dlatego, że nie są tylko suchą dawką wiedzy, zlepkiem informacji, ale pobudzają wyobraźnię uczestników. Dzięki tego typu zajęciom wiedza pozyskiwana przez uczniów jest głębsza, bardziej trwała i użyteczna.

Tropem żubra - zajęcia odbywają się w zaciszu drzew, podczas trójwymiarowego filmu uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób żubry stały się mieszkańcami lasów pszczyńskich, następnie zaś przystępują do udziału w żywej lekcji, której głównymi bohaterami są mieszkańcy Pokazowej Zagrody Żubrów, czyli m.in. żubry, jelenie, muflony, sarny, daniele, osły, kozy, owce, ptactwo itp. Podczas warsztatów uczestnicy otrzymują zeszyty edukacyjne, w celu utrwalenia zdobytych wiadomości i dołączenia ich do notatki w zeszycie szkolnym.
Sekrety pszczół - zajęcia odbywające się w malowniczym skansenie i są prowadzone przez wykwalifikowanych pszczelarzy. Uczestnicy po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji multimedialnej połączonej z prelekcją, w specjalnych ochronnych kapeluszach, mają możliwość poznania największych pszczelich sekretów, czyli obejrzenia czynnego ula z jego mieszkańcami w roli głównej. Podczas zajęć poruszany jest także aspekt zależności pomiędzy światem roślin i światem zwierząt.
Magia ziół - zajęcia poświęcone magicznym roślinom, w szczególności ziołom. Warsztaty - podobnie jak te poprzednie -rozpoczynają się krótką prezentacją i przedstawieniem podstawowych rodzajów ziół i spełnianych przez nie funkcji oraz ich szerokich możliwości użycia w kuchni, medycynie, czy produkcji naturalnych kosmetyków. Podczas zajęć uczestnicy poznają zioła świeże oraz te w formie suszu, rozcierając i sprawdzając po zapachu z jakimi roślinami mają do czynienia.
Zajęcia są przeplatanie elementami zabaw i gier dydaktycznych. Wartość realizowanego projektu wynosi 39 040,00 zł, z czego 80% jest finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W najbliższym roku szkolnym 2019/2010 z warsztatów skorzysta około 8000 uczestników z województwa śląskiego. Chętni do udziału w warsztatach mogą się skontaktować: Pokazowa Zagroda Żubrów: www.zubry.pszczyna.pl, tel. 32 447 05 03. Skansen: www.skansen.pszczyna.pl, tel. 32 210 57 77, 604 508 718. A.K. Foto: Pokazowa Zagroda Żubrów
powrót

Aktualny numer

Numer 5 (5 maja 2020r.)

Reklama