Oddali hołd bohaterom

9 września 2019
1 września w powiecie pszczyńskim obchodzona była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Hołd poległym na ziemi pszczyńskiej oddali samorządowcy, przedstawiciele pszczyńskich organizacji i instytucji, a także delegacje z Proszowic, Radłowa i Tarnowa. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz wojenny „Pod Trzema Dębami" w parku pszczyńskim. To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę. - Wydarzenia 1 września 1939 r. na naszej ziemi i w Polsce były tragiczne. II wojnie światowej, która wtedy się rozpoczęła, towarzyszyła brutalność i bezduszność. Jesteśmy w miejscu uświęconym krwią żołnierzy i harcerzy, którzy oddali swoje życie po to, żebyśmy mogli cieszyć się z wolności i pokoju. Tym ludziom winniśmy cześć. Najlepiej oddamy ją pokazując, że chcemy rozwijać kraj, nasze małe lokalne społeczności, rozumiejąc się i porozumiewając się bez nienawiści - mówiła starosta pszczyńska, Barbara Bandoła.

Od lat w pszczyńskich uroczystościach biorą udział delegacje z Tranowa, Radłowa i Proszowic, żeby uczcić poległych na ziemi pszczyńskiej żołnierzy 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. - Przyjeżdżamy z Proszowic w poczuciu spełnienia obowiązku, oddania czci tym, którzy jako pierwsi w tej bitwie granicznej stanęli przeciw niemieckim czołgom. Chcemy oddać hołd wszystkim żołnierzom Armii Kraków, ponieważ oni wycofując się z Górnego Śląska, doszli do Proszowic, Radłowa czy Tomaszowa Lubelskiego. I ten wrześniowy szlak Armii Kraków łączy Pszczynę, Proszowice i te inne miejscowości - mówił burmistrz gminy i miasta Proszowice, Grzegorz Cichy. Płk Edmund Tyszka, prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie wręczył medale za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Otrzymali je: starosta Barbara Bandoła, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Krystian Szostak oraz ks. Marek Brewko, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. za kultywowanie wśród społeczności ziemi pszczyńskiej, a zwłaszcza młodego pokolenia, tradycji walk niepodległościowych narodu polskiego oraz skierowaniu młodzieży i dzieci do uczestniczenia w uroczystościach o charakterze patriotycznym.
Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i delegacje z powiatu pszczyńskiego, Proszowic, Radłowa i Tarnowa, przedstawiciele instytucji i organizacji, młodzież i dyrektorzy szkół, a także krewni poległych pod Pszczyną. Utwór „Dziś idę walczyć Mamo” wykonała Roksana Sawicka, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, natomiast członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali salwę z broni czarnoprochowej. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta KWK Pniówek z Pawłowic.
powrót

Aktualny numer

Numer 8 (4 sierpnia 2020r.)

Reklama