Samorządowiec, życzliwy drugiemu

8 października 2019
25 września pożegnaliśmy Józefa Tetlę, zaangażowanego samorządowca, społecznika, życzliwego drugiemu człowieka. Spoczął na cmentarzu św. Jadwigi w Pszczynie. Odprowadził Go długi kondukt żałobny przechodząc reprezentacyjną aleją parku książęcego z pocztami sztandarowymi. - Dziękuję, ze mogłem z Wami przebywać, patrzeć na Was, mogłem służyć pomocą i radą w trudnych chwilach i dzielić z Wami te piękne i radosne. Dziękuję Wam za to wspólne, wspaniałe i dobre życie… - odczytał podziękowania w imieniu Zmarłego ks. Damian Gatnar, proboszcz parafii Wszystkich Świętych. Podczas mszy św. ks. Marian Neugebauer, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Pszczynie .podkreślił, że Józef Tetla był człowiekiem głębokiej wiary. - Chętnie mówił o swoich rekolekcjach, o swojej fascynacji Pismem Świętym. Lubił w ciszy dnia, kiedy nikogo tu nie było, usiąść przed ołtarzem Matki Bożej Pszczyńskiej. W tym miejscu załatwiał różne swoje sprawy. I tym też się dzielił. - zwracał uwagę w homilii.

Józef Tetla urodził się w 1941 roku. Całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy na rzecz ziemi pszczyńskiej, rozwoju gminy Pszczyna, powiatu pszczyńskiego, wniósł olbrzymi wkład w tworzenie i sprawne funkcjonowania pszczyńskiej administracji samorządowej, samorządu powiatowego. Ukończył studia na Akademii Rolniczej w Krakowie, jako technik weterynarii oraz inżynier zootechnik, pracując równocześnie w Powiatowej Radzie Narodowej w Pszczynie. W latach 70. pracował w wydziałach rolnictwa w Studzionce i Wiśle Wielkiej będąc kierownikiem służby rolnej. Przez dwanaście lat kierował wydziałem rolnictwa w Pszczynie. W 1993 r. wygrał konkurs na kierownika pszczyńskiego KRUS-u. Po wyborach samorządowych, w 1998 roku, w pierwszej kadencji reaktywowanych powiatów został wicestarostą pszczyńskim, a przez dwie kolejne kadencje - w latach 2002-2010 był starostą pszczyńskim. Radny Rady Powiatu czterech kadencji ( 1999 - 2014). - Mówiłeś m.in. "nie ważne jak, nie ważne z kim, ważne, by to było dobre dla Pszczyny" - wspominał nad grobem obecny burmistrz Dariusz Skrobol, któremu Józef Tetla powierzył stanowisko szefa promocji starostwa powiatowego. Jako starosta pszczyński miał olbrzymi wkład w rozwój powiatu pszczyńskiego oraz krzewienie idei samorządności, realizował proces budowy silnego powiatu poprzez nawiązywanie współpracy z gminami. Był założycielem Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego. Rozpoczął wiele inicjatyw, które kontynuowane są do dziś. Jedną z nich są nagrody dla wyróżniających się przedsiębiorców. Kolejne zostały wręczone 27 września, w Sali Lustrzanej pszczyńskiego Muzeum Zamkowego. Po raz pierwszy bez Niego. Zebrani uczcili Jego brak minutą ciszy.
Józef Tetla pozostał w pamięci, jako człowiek uśmiechnięty, życzliwy, emanujący spokojem, opanowaniem wnosząc wiele dobrego w życie lokalnej społeczności. Jego serdeczność, otwartość i umiejętność zjednywania sobie ludzi czyniły z Niego osobę lubianą i szanowaną. Miłośnik sportu, zwłaszcza tenisa. Przez wiele lat będąc prezesem Pszczyńskiego Ludowego Klubu Sportowego skutecznie zaangażował się w rozwój siatkówki w Pszczynie.
Jego serdeczność, otwartość i umiejętność zjednywania sobie ludzi czyniły z Niego osobę niezwykle lubianą i szanowaną.
powrót

Aktualny numer

Numer 8 (4 sierpnia 2020r.)

Reklama