Z Medalem Wojana

11 lutego 2020
7 lutego odbyła się doroczna XIII ceremonia wręczenia nagrody „Firma z Tradycjami”. Jest nim Medal Wojana, będącym dowodem uznania za wkład włożony w rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz promocję gminy Pawłowice. Wyróżnione zostały również firmy, które w sposób szczególny dbają o estetykę zagospodarowania przestrzeni. Uroczystość uświetniła gala Operetkowa w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego Castello z Mosznej: Tomasza Białka oraz Nairy Ayvazya.

Tegorocznym laureatem została Firma Hurtownia Materiałów Budowlanych Czesław Goszyc z Pawłowic, która rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku. Od 1990 roku specjalizuje się w hurtowej sprzedaży materiałów budowlanych. Wraz z rozwojem powstały filie w Ustroniu i Górze koło Pszczyny. Od początku działalności firma koncentruje się na handlu hurtowym wyspecjalizowanymi materiałami hydro i termoizolacyjnymi. Głównymi produktami są materiały do pokryć dachowych, izolacje budynków i materiały wykończeniowe. Kompleksowo firma zaopatruje w materiały takie jak: papy termozgrzewalne i tradycyjne, gonty papowe, płyty faliste, rynny pcv i metalowe, systemy dociepleń, płyty OSB, okna dachowe. W ofercie znajduje się również mieszalnia tynków i farb oraz studio DEKORAL. HMB Goszyc jest dystrybutorem materiałów znaczących na polskim rynku firm W 2011 roku firma zdobyła Złoty Laur dla najlepszego przedsiębiorcy powiatu pszczyńskiego w kategorii handel.
Podczas gali wyróżnienia dla firm dbających o estetyczne zagospodarowanie przestrzeni otrzymali: Spółdzielnia Mieszkaniowa Pawłowice i Przedsiębiorstwo Transportowo - Handlowo - Usługowe Bielaczka.
================
Rozmawiamy z Czesławem Goszycem, właścicielem Firmy Hurtownia Materiałów Budowlanych w Pawłowicach
Rób swoją robotę jak najlepiej umiesz

Medal Wojana to fajny chyba prezent na przeszło 30 lat działalności Waszej firmy.
- W tym roku będziemy obchodzić 34 lata istnienia Naszej Firmy, jest to już trochę czasu jak jesteśmy na rynku, nagroda Wojana jest dla Nas ogromnym wyróżnieniem i docenieniem po tylu latach działalności.

Skąd się wziął pomysł na powstanie Hurtowni Materiałów Budowlanych Czesław Goszyc ?
- Na samym początku firma zajmowała się usługami budowlanymi dokładnie przez pierwsze 4 lata, z roku na rok zapotrzebowanie na materiały budowlane było coraz większe i w roku 1990 właściciel firmy zdecydował się na rozszerzenie działalności o handel materiałami budowlanymi i tak powstała hurtownia.

Zaczynaliście w okresie początkującej transformacji ustrojowej. Jak wyglądały te początki ?
- Początki jak to zawsze bywa były nie najłatwiejsze , największym problemem była dostępność materiałów budowlanych, ciężko było kupić jakikolwiek towar a jeszcze ciężej było go dostarczyć na miejsce do firmy - nie było tyle firm spedycyjnych, kurierów, trzeba było polegać na własnym transporcie. Nie było wtedy telefonów , emaili, wszędzie trzeba było jeździć osobiście i załatwiać na miejscu u producenta.

Proszę porównać tą początkową działalność z obecnym okresem.
- W chwili obecnej w porównaniu do czasu kiedy zaczynaliśmy handel jest o niebo lepiej jeśli chodzi o kwestię dostępności towaru, wyboru, dostaw, kontaktu z producentami i całą tą specyfiką i kulturą handlu. Firma rozwinęła się znacznie biorąc pod uwagę początki, rozszerzyliśmy ofertę produktową, otworzyliśmy dwa oddziały w Ustroniu i Górze. Klient na pewno w porównaniu do lat 90tych stał się bardziej wymagający i niecierpliwy, ale takie mamy w tej chwili czasy.

Firma urosła w siłę. Co składa się na ten sukces ?
- Na to w jakim jesteśmy miejscu w tej chwili myślę że składa się wiele czynników ale przede wszystkim pracowitość, słowność, rzetelność, wiarygodność w prowadzeniu firmy, podejście do klienta, rozwiązywanie problemów jakie napotykamy podczas prowadzenia firmy i rozmowa z klientem.

Panie Prezesie. W tak dużej działalności firmy przyświeca Panu zasada. Jaka ?
- Zasada jest prosta - " rób swoją robotę jak najlepiej umiesz, realizuj swoje cele i plany ale nie za wszelką cenę, bądź życzliwy i postępuj zgodnie ze swoim sumieniem".

Zawsze ta zasada sprawdza się w praktyce ?
- Zawsze i wszędzie zdarzają się wyjątki ale w zdecydowanie większej mierze ta praktyka się sprawdza.

8. Czego należy życzyć firmie na kolejne lata ?
- Na dalsze lata życzyłbym sobie przede wszystkim zdrowia dla siebie i dla całej załogi to oczywiste, ale również wytrwałości w działaniu, nowych pomysłów, realizacji założonych celów oraz żeby ta praca przynosiła ciągle radość.
Dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiał: Wacław Zmarlak
powrót

Aktualny numer

Numer 5 (5 maja 2020r.)

Reklama