Pokochaj „Pszczyniankę”

12 marca 2020
Pszczyńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej postanowiło otoczyć opieką i wesprzeć małego żubra, odrzuconego przez matkę oraz resztę stada. Przyszedł on na świat pod koniec października w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Jedynym rozwiązaniem było umieszczenie go w odizolowanej zagrodzie.

Firma zdecydowała się wspierać jego utrzymanie i przekazywać 500 zł miesięcznie, m.in. na wyżywienie. Plestor, takie otrzymał imię młody żubr - zjada od 40 do 60 kg paszy każdego dnia. Żubry żywią się również ziołami, trawą, listkami krzewów, żołędziami, pąkami i korą drzew, zwłaszcza brzóz. Żubrzyk codziennie pije wodę z kranu dostarczaną przez PIK. Przedsiębiorstwo przyczyniając się do odbudowy i rozwoju gatunku żubra, jednocześnie zachęca mieszkańców do picia wody z kranu. Jej nazwa - "Pszczynianka" została wybrana przez mieszkańców w konkursie. W Zagrodzie zawisła tabliczka, na której Plestor promuje jej spożywanie. Żubr jest jednym z symboli Pszczyny, a od 2008 roku można odwiedzać jego stado w Pokazowej Zagrodzie. - Zdecydowaliśmy się na pomoc żubrowi z kilku powodów. Po pierwsze jest to nasz rodzimy gatunek, który od zawsze kojarzony jest z Pszczyną. Kochamy te zwierzęta, podobnie jak wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Chcemy również, aby nasze dzieci i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się ich widokiem. Sam Plestor i jego historia niesamowicie nas ujęły, dlatego chcemy otoczyć go troskliwą opieką i wsparciem - mówił Wojciech Solik, prezesa PIK. Zadowolenia ze wsparcia nie kryje Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. - Dzisiaj młody żubr po czterech miesiącach swojego życia utrzymywany poza stadem, jest w dobrej kondycji fizycznej, rozwija się prawidłowo będąc cały czas pod opieką weterynarza i pracowników naszej zagrody. Z satysfakcją przyjmujemy deklaracje Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej w Pszczynie o wsparciu działań związanych z ochroną żubrów linii pszczyńskiej - mówi.

To niejedyna ciekawa akcja PIK w ostatnim czasie. Od kilku tygodniu na pszczyńskim Rynku stoi instalacja, którą teraz można podziwiać przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie. Instalacja powstała z inicjatywy Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej oraz Burmistrza Pszczyny. Pokazuje, że koszt 1 000 litrów wody zakupionej w sklepie to 1 200 zł, a ta sama ilość dobrej jakości wody z kranu to koszt zaledwie 5,72 zł. Ponadto pijąc wodę z kranu, stawiamy na ekologię, bowiem nie generujemy plastikowych odpadów. Z 1 000 litrów wody sklepowej pozostaje około 660 plastikowych butelek ważących w sumie ok. 30 kg. W 2020 roku zaplanowane są kolejne działania mające na celu promocję „Pszczynianki”, edukację mieszkańców w zakresie niewytwarzania zbędnych zanieczyszczeń, racjonalnego gospodarowania wodą oraz dbania o środowisko. Już niebawem PIK zamierza zorganizować konkurs plastyczny dla przedszkolaków, w którym dzieci będą mogly przedstawić żubra, ze smakiem pijącego wodę.
A.K.
powrót

Aktualny numer

Numer 5 (5 maja 2020r.)

Reklama