Koronawirus

14 marca 2020
. Koronawius dotarł do Polski. Pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono w Zielonej Górze, poinformowało 4 marca Ministerstwo Zdrowia. 8 marca w Polsce zarażonych było osiem osób. Przebadano 1 154 próbki. Liczba zachorowań zaczęła rosnąć z każdym dniem. Dane z 14 marca mówią że w Polsce potwierdzono dotąd 103 przypadki koronawirusa, trzy z tych osób zmarły. 523 osoby znajdowały się w szpitalach. Kwarantanną objęto 4 400 osób. Liczby się z każdym dniem zmieniają. Główny inspektor sanitarny poinformował, że 13 osób wyzdrowiało. Na ten dzień oszacowano, że na świecie zakażonych jest ponad 128 tys. osób. Zmarło przeszło 3 tysiące. Wirus pojawił się po raz pierwszy pod koniec ubiegłego roku w chińskiej prowincji Hubei, następnie dotarł do Europy i objął wszystkie państwa - najwięcej zachorowań notuje się we Włoszech, Hiszpanii, Francji.

Bronią na koronawirusą ma być specustawa z 2 marca, która 8 marca weszła w życie. Rząd podejmuje kolejne działania zapobiegające rozprzestrzeniania się wirusa. . Od 14 marca na terenie całej Polski wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego. Prezes Rady Ministrów poinformował o tymczasowym zakazie wjazdu do Polski dla cudzoziemców, wstrzymane będą też wszystkie pasażerskie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Premier Mateusz Morawiecki poinformował też o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Ograniczona została też działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Zawieszona zostaje działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów i kasyn. Jednak restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na dowóz i na wynos.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Zakażona osoba poprzez kaszel lub kichanie rozpryskuje w powietrzu jego cząsteczki, które mogą dostać się do organizmu innego człowieka. Zarazić można się także podczas kontaktu z powierzchnią, na której znajdował się wirus - zwłaszcza jeśli później dotkniemy ust, nosa lub oczu. Na zakażenie narażeni jesteśmy także jeśli mieliśmy kontakt z osobą, która niedawno wróciła z krajów, gdzie występuje epidemia koronawirusa. Według lekarzy koronawirus może być groźny dla osób starszych, kobiet w ciąży i osób cierpiących na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne, układu krążenia, układu oddechowego lub nowotwory. U tych osób zakażenie może spowodować ciężkie zapalenie płuc, niewydolność oddechową lub uszkodzić serce, co może prowadzić do śmierci.
Namnażanie się wirusa w organizmie może trwać nawet 24 dni i dopiero po tym czasie się ujawnić. Najbardziej charakterystycznymi objawami są wysoka gorączka, kaszel i duszności. Niektórzy pacjenci odczuwają także bóle mięśni, mają przekrwioną błonę śluzową nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Niektóre osoby, które się zaraziły, przechodzą chorobę bezobjawowo i nie czują się źle. Większość zakażonych koronawirusem (około 80 proc.) dochodzi do siebie bez konieczności specjalnego leczenia. Zakażenie potwierdzane jest testami laboratoryjnymi. Na wynik czeka się ok. 24 godzin, ale kwarantanna trwa 14 dni, ponieważ okres inkubacji, czyli czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby, wynosi od jednego dnia do dwóch tygodni. Na chwilę obecną nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019.
Na stronie internetowej www.gis.gov.pl w zakładce Aktualności znajdują się komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie koronawirusa. Link do strony: gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/ Warto zapoznawać się z tymi zaleceniami i stosowaniu ich w praktyce. Aby uniknąć zakażenia koronawirusem, jako niezbędne, zarówno ministerstwo zdrowia, jak i GIS, zalecają przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Trzeba także unikać dotykania brudnymi dłońmi okolic oczu, nosa i ust.
W powiecie pszczyńskim, 3 marca w Starostwie zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji i straży z terenu powiatu pszczyńskiego oraz kierownicy i dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych. Celem spotkania było omówienie działań, które mają na celu zapobieganie i właściwe postępowanie w sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sztab zebrał się także w pszczyńskim Urzędzie Miejskim. Wprowadzone zostały odwiedziny pacjentów w Szpitalu Powiatowym. W ramach prowadzonych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 poinformowano, iż poradnie specjalistyczne przyjmują pacjentów wyłącznie w trybie nagłym i pilnym. O przyjęciu decyduje lekarz. Pozostałe wizyty zostają odwołane. Kontakt z rejestracją od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 12:00 pod nr tel.: 32 214 83 00 wew. 208, 603, 289 lub 588. Kontakt telefoniczny z rejestracją zamówienie wizyty telefonicznej, dzięki której można otrzymać: zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę. Wszystkie szpitale w województwie śląskim otrzymały rekomendacje dotyczące postępowania w przypadku kobiet ciężarnych z rozpoznaniem COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W województwie śląskim wyznaczone są szpitale, które wskazane są jako właściwe do prowadzenia, izolacji i opieki nad ciężarną z podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19. Są nimi: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP, ul. Bialska 104/118, 42 - 200 Częstochowa, Megrez Sp. z o.o. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Edukacji 102, 43 - 100 Tychy, Zespół Zakładów Opieki Zdorwotnej, ul. Bielska 4, 43 - 400 Cieszyn, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14, 42 - 400 Zawiercie, Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka, ul. Gamowska 3, 47 - 400 Racibórz
Od 12 do 25 marca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie prowadzą działalności. Ograniczona została do koniecznej potrzeby działalność urzędów w powiecie pszczyńskich. Wydano apele aby mieszkańcy załatwiali na miejscu jedynie sprawy pilne i niecierpiące zwłoki. Pozostałe należy załatwiać telefonicznie, drogą mailową, za pośrednictwem skrytki ePUAP oraz platformy SEKAP. Zmiany są tymczasowe, a na stronach internetowych na bieżąco zamieszczane są dalsze komunikaty. Z powodu pandemii koronawirusa Sąd Rejonowy w Pszczynie nie będzie przyjmował interesantów. Nie będzie możliwe zapoznawanie się z aktami spraw. Odwołano też rozpoznawanie spraw sądowych - rozprawy oraz posiedzenia jawne od 13 marca do 31 marca. Interesantów nie przyjmuje Urząd Skarbowy w Pszczynie. Ograniczenie dostępu potrwa do 27 marca. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają do korzystania z e-usług oraz kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Podatki od 13 do 27 marca można rozliczyć na 2 sposoby: On-line poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP, W urzędzie - poprzez wrzucenie deklaracji, pism, innych dokumentów do wystawionych urn. Zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej i Pokazowa Zagroda Żubrów zamknęły swoje drzwi dla zwiedzających.
powrót

Aktualny numer

Numer 5 (5 maja 2020r.)

Reklama