Uruchomiono izolatorium

9 kwietnia 2020
W związku z informacjami o uruchomieniu w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój izolatorium dla zarażonych koronawirusem lub z podejrzeniem zarażenia Urząd Gminy skierował pytania do Tomasza Kordona, prezesa uzdrowiska dotyczące funkcjonowania takiego izolatorium. W przesłanej odpowiedzi prezes odpowiada:

Na jakiej podstawie wojewoda śląski podjął decyzję o utworzeniu na terenie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem?[/b]
Tomasz Kordon: - Wojewoda podjął decyzję na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26.03.2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.
Ile miejsc dla pacjentów przygotowano w izolatorium?
- Przygotowano 118 miejsc w pokojach jednoosobowych i dwuosobowych.
Jakie osoby będą kierowane do izolatorium w Goczałkowicach?
- Izolatorium przeznaczone jest dla osób, u których stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, zwaną COVID-19, lub podejrzenie zachorowania, jeżeli zostały skierowane do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w ramach izolacji odbywanej poza szpitalem, lub którym lekarz zlecił izolację w warunkach domowych, które nie powinny, ze względu na możliwość zakażenia mieszkających z nimi osób z grupy podwyższonego ryzyka.
Kiedy do izolatorium w Goczałkowicach trafią pierwsi pacjenci?
- Aktualnie w izolatorium przebywają już pierwsi pacjenci.
W jaki sposób będzie funkcjonowało izolatorium w Goczałkowicach? W jakich budynkach rozmieszczeni będą pacjenci? Czy będą mieli zakaz wychodzenia na zewnątrz pawilonów?
- Pacjenci będą przebywać w pawilonach: Azalia, Magnolia, Wrzos, Limba i Krokus. Pacjenci mają zakaz opuszczania pokoi.
W jaki sposób zabezpieczony będzie personel uzdrowiska, który będzie odpowiedzialny za obsługę pacjentów przebywających w izolatorium? Czy personel także będzie izolowany?
- Personel izolatorium został przeszkolony, otrzymał instrukcje postępowania, środki ochrony osobistej. Personel nie ma bezpośredniego kontaktu z chorymi. Jeśli ktoś z personelu wyrazi chęć mieszkania na terenie Uzdrowiska, to są pokoje do ich dyspozycji.
W jaki sposób zabezpieczone będą odpady pochodzące z izolatorium?
- Odpady z izolatorium są traktowane jak odpady medyczne i działamy zgodnie z procedurami przewidzianymi w zakresie odpadów medycznych.
Jakie zostaną wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia, środki ostrożności w związku z funkcjonowaniem izolatorium - dla personelu oraz mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój? Czy planowana jest np. dezynfekcja budynków uzdrowiska, ścieżek parkowych, terenów sąsiadujących?
- Nie jest potrzebna dezynfekcja parku i terenów sąsiednich, nie mamy takich zaleceń. Po wyjeździe każdego pacjenta będzie dezynfekowany pokój, który zajmował. Dostaniemy do pomocy przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej. Aktualnie ściśle współpracujemy z Policją.
W jakich innych miejscowościach na terenie województwa śląskiego zorganizowane zostaną izolatoria?
- Izolatoria funkcjonują jeszcze w Uzdrowiskach: Ciechocinek, Busko-Zdrój i Krynica-Zdrój. Nie wiem, czy jeszcze w naszym województwie funkcjonuje inne izolatorium.
********************
Przyjęcia odbywają się bez bliskiego kontaktu z personelem uzdrowiska. Pacjent (przyjeżdża w maseczce i rękawiczkach) od razu kierowany jest do swojego pokoju, który jest wyposażony w niezbędne do funkcjonowania rzeczy. Z personelem kontaktuje się telefonicznie.
Za UG Goczałkowice - Zdrój
powrót

Aktualny numer

Numer 9 (9 września 2020r.)

Reklama