Przybywa chętnych i maseczek

9 kwietnia 2020
Inicjatywę szycia maseczek na terenie gminy Pszczyna rozpoczęły dwie osoby: Katarzyna Wyroba oraz Joanna Skrzypczyk. Obecnie w akcję zaangażowało się ponad dwieście osób. Z każdym dniem chętnych przybywa, a co za tym idzie, przybywa maseczek. W pierwszych dniach chęć pomocy zgłosiły Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Przedszkole Publiczne nr 21 z Pszczyny. W kolejnych dniach dołączyły placówki z Rudołtowic, Łąki, Piasku, Brzeźc, Wisły Małej, Czarkowa, Studzionki, Starej Wsi, a także z Pszczyny (SP1 i SP2).

Efekt prac to ponad 2 tys. maseczek, które już zostały rozdysponowane. W najbliższych dniach koordynatorki akcji spodziewają się kolejnych dwóch tysięcy. To oczywiście nie koniec. Tym bardziej, że sporo materiału trafia od darczyńców. Do akcji włączył się Urząd Miejski. - Gmina Pszczyna zakupiła 500 m bieżących materiału, z którego uszyte zostanie ok. 9 tys. maseczek - wymienia Joanna Skrzypczyk, która wskazała na miejsca, do których zawieziono maseczki. Wśród nich jest oczywiście pszczyński szpital, przychodnie, sklepy i wiele instytucji. Maseczki trafiły także do Wrocławia, Katowic i Sosnowca na Oddziały Intensywnej Opieki Medycznej, a także do służb mundurowych Obecnie szyte są małe maseczki na oddziały onkologiczne, które pojadą do dziecięcego szpitala. - To dla nas wszystkich bardzo trudny okres. Jestem pod ogromnym wrażeniem wrażliwości, ofiarności i zaangażowania naszych mieszkańców. Widząc takich ludzi rozpiera mnie duma, że razem tworzymy naszą lokalną społeczność - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.
Maseczki jednorazowe oraz odzież ochronna to dzisiaj towar deficytowy. Potrzeby takie wskazuje pszczyńska Stacja Pogotowia Ratunkowego, której pracownicy każdego dnia mogę mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, 3 kwietnia burmistrz Dariusz Skrobol przekazał pierwszą partię jednorazowych maseczek. Zapowiedział również, że zrobi wszystko, aby do siedziby pogotowia trafiły kolejne. Burmistrz przekazał również przyłbice ochronne. Zostały one wydrukowane na drukarce 3 D przez Emilię i Sławomira Gumińskich, mieszkańców gminy Pszczyna. Od kilku dni drukują oni przyłbice, które już wcześniej przekazali potrzebującym.
powrót

Aktualny numer

Numer 10 (7 października 2020r.)

Reklama