Strona dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rozmaitości

5 maja 2020
Sadzą drzewa Powiatowy Zarząd Dróg w ostatnich tygodniach posadził 172 młode drzewa przy drogach powiatowych. To głównie lipy, klony i dęby. Nowe nasadzenia pojawiły się w 15 lokalizacjach na terenie powiatu pszczyńskiego. Niemal 150 drzew nasadzonych zostało przy powiatowych drogach na terenie gminy Pszczyna - przy ul. Powstańców Śląskich oraz Słowackiego w Czarkowie, przy ul. Batalionów Chłopskich, Szymanowskiego, Żorskiej, Sznelowiec oraz Zdrojowej w Pszczynie, ul. św. Jana Pawła II w Studzienicach, Cieszyńskiej w Wiśle Wielkiej, Pokoju w Brzeźcach oraz ul. Powstańców Śląskich w Studzionce. Młode drzewa zostały nasadzone także na terenie gmin: Kobiór, Pawłowice oraz Miedźna - przy drogach powiatowych w rejonie ul. Leśników w Kobiórze, ul. Wodzisławskiej w Pawłowicach, ul. Wiejskiej w Jarząbkowicach oraz ul. Długiej w Górze. - W bezdeszczowym okresie podlewamy je dwa razy w tygodniu- informuje Grzegorz Górka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie. Przy okazji nasadzeń PZD rozpoczął prace porządkowe przy drogach wojewódzkich. Ruszyły także porządki przy drogach powiatowych. Do tej pory pracownicy zebrali cztery kontenery śmieci o pojemności 10 m sześć.. To niemal 5 ton odpadów. Nasadzenia podjął też Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Górze przy ul. Kościelnej w gminie Miedźna Pojawiły się rośliny ozdobne, w tym: rozplenica, szałwia omszona i berberysy. W Pszczynie z okazji Światowego Dnia Ziemi 200 młodych drzewek, przekazanych przez miejscowego przedsiębiorca, wzbogaciło drzewostan parku książęcego.

Instalacja fotowoltaiczna
Do końca tego roku na oczyszczalni ścieków Wschód w Kobiórze wykonana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie zadania pod nazwą "Budowa instalacji fotowoltaicznej na oczyszczalni ścieków Wschód w Kobiórze" w kwocie 300 000 zł w ramach Metropolitalnego Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Instalację o mocy 50KWp wraz z niezbędną infrastrukturą przewiduje się wykonać do końca roku. Część ogniw fotowoltaicznych będzie założona na nowo zbudowanej wiacie, służącej docelowo jako zaplecze dla brygady komunalnej. Stworzy to możliwość likwidacji blaszanych garaży na placu przy urzędzie gminy i wykonania w tym miejscu dodatkowych parkingów.
powrót

Aktualny numer

Numer 5 (5 maja 2020r.)

Reklama