Pamiętali o Papieżu

8 czerwca 2020
18 maja przypadła 100 rocznica urodzin, Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. Wydarzenie to zostało upamiętnione w wielu miejscach w powiecie pszczyńskim. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa przygotowano głównie wystawy poświęcone życiu tego Wielkiego Polaka.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Goczałkowicach-Zdroju jubileusz ten jest tym bardziej wyjątkowy, ponieważ siedziba instytucji mieści się w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 2, którym patronem był Jan Paweł II. Uroczyste nadanie imienia z poświeceniem przez ówczesnego metropolitę katowickiego - abp. Damiana Zimonia odsłonięciem pamiątkowej tablicy autorstwa goczałkowickiego artysty-rzeźbiarza, Stanisława Hachuła nastąpiło 18 maja 1998 roku. Obecnie tablica ta jest jednym z trzech miejsc pamięci w gminie (pozostałe to pomnik obok Przedszkola nr 1 oraz mogiła powstańców na miejscowym cmentarzu).
Przygotowana wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, pozwala z bliska obserwować powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, wybierać się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty prezentacji, wystawa wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, pokazuje jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach. Ekspozycję można oglądać na tarasie przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Goczałkowicach - Zdroju.
Z kolei w ogrodzie Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli, z okazji przypadającej 18 maja setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, możemy oglądać wyjątkową plenerową wystawę poświęconą papieżowi Polakowi.
W Brzeźcach, w rocznicę urodzin Jana Pawła II, schola z Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach planowała specjalny koncert, ale epidemia pokrzyżowała plany. Miał być koncert, podczas którego Jan Paweł II, przechadzałby się po brzeskiej świątyni. Dziewczyny ze scholi śpiewałyby jego ulubione piosenki, parafianie zgromadzeni na tym wydarzeniu, wpatrywaliby się w jego świętą twarz, w jego radosne oczy. Słuchaliby jego słów, podążali za jego myślami i dumnie oklaskiwali śpiewające parafianki. Zamiast tego były koncerty kolędowe, prowadzenie modlitwy różańcowej, Koronki do Miłosierdzia Bożego, jak i nabożeństw Drogi Krzyżowej.
Z okazji 100 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II dzieci z Przedszkola Nr 3 w Pszczynie przygotowały prace plastyczne, które znalazły się na specjalnej, wirtualnej wystawie w formie prezentacji, stworzonej przez nauczycielki przedszkola. Prace są przypomnieniem postaci papieża, który dla wielu z nas był, jest i będzie autorytetem. To syn polskiej ziemi, który szczególnie miłował dzieci i młodzież - mówią nauczycielki
powrót

Aktualny numer

Numer 10 (7 października 2020r.)

Reklama