Otworzyła biuro w Pszczynie

4 sierpnia 2020
31 lipca Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu X kadencji otworzyła swoje biuro w Pszczynie przy ul. 3 maja 15. Otwarcie było okazją do spotkania tych wszystkich, których „polityczne serce” bije po lewej stronie. Senatorka została przywitana w Pszczynie przez Starostę Barbarę Bandołę, oraz Burmistrza Dariusza Skrobola, w którego imieniu przekazał list powitalny Leszek Czylok. Na uroczystości otwarcia spotkaliśmy również Europosła Łukasza Kohuta i Andrzeja Wichera, Prezesa Chóru Lutnia w Pszczynie, którego biuro sąsiaduje z biurem Pani Marszałkini.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem dystansu społecznego i nie zabrakło na nim lokalnych przedstawicieli Lewicy, aktywistek i aktywistów oraz zaangażowanych z inicjatywy Gabrieli Morawskiej Staneckiej, którzy poświęcali swój czas pracy na rzecz społeczności lokalnej w czasie pandemii. Do ważnych inicjatyw należy zaliczyć pomoc w zaopatrzeniu mieszkańców, szpitali i przychodni w środki ochrony osobistej, w tym szyte przez wolontariuszki maseczki i fartuchy, gdzie podkreślić należy osobiste zaangażowanie w akcję Pani Marszałkini. Nie można pominąć także objętej jej patronatem akcji zdalnej pomocy w nauce uczniom w czasie pandemii. Na początku były to języki, potem akcja rozszerzyła się o przedmioty ścisłe. Wszyscy zgodnie wyrazili chęć dalszej współpracy pomagając dzieciakom, szpitalom i domom społecznym.
Otwierając biuro, Gabriela Morawska-Stanecka przywitała wszystkich zebranych, podziękowała za zaangażowanie w projekty społeczne i zapewniła, że dalej będzie starała się aktywnie działać na rzecz lokalnych społeczności. Podkreśliła, że pomimo nie jest to jej okręg wyborczy, jest bliski jej sercu. Wyraziła też nadzieję na owocną współpracę z mającym w tym samym budynku biurem poselskim posłem Lewicy, Przemysławem Koperskim. Z wielką radością powitała przedstawicieli Lewicy z Podbeskidzia, które z racji jej korzeni (Pani Marszałkini pochodzi ze Szczyrku) jest jej bardzo bliskie. Nie zabrakło też miejsca na podziękowanie dla wszystkich tych, którzy włączali się w realizację jej inicjatyw oraz pracują lub będą pracować w jej biurze w Tychach i Pszczynie. Pani Senator zapewniła, że w jej biurze będzie można znaleźć nie tylko pomoc prawną. Dodała, że czasem wystarczy wskazanie odpowiednich instytucji, do jakich można się zwrócić, żeby nadać bieg jakiemuś przedsięwzięciu. W tym miejscu należy wspomnieć społecznych współpracowników Pani Marszałek: Leszka Czyloka i Anitę Ziegler-Chamielec- szefową struktur wiosennej Lewicy w naszym okręgu, którzy oficjalnie otrzymali swoje legitymacje.
W biurze senatorskim w Pszczynie zawisło godło wykonane przez pszczyńskich artystów-rzemieślników od przedstawicieli podbeskidzkich struktur Wiosny oraz grafiki nawiązujące do miasta Pszczyny podarowane przez Starostę i Burmistrza. Barbara Bandoła, starosta pszczyński wyraziła nadzieję na owocną współpracę w zakresie lokalnych projektów oraz wsparcie regionu przy planowaniu inwestycji centralnych.
Po części oficjalnej przyszedł czas na mały poczęstunek oraz „strawę dla ducha” w postaci bardzo ciekawych rozmów i wymiany pomysłów na nowe inicjatywy, jak również przyjaznej i inspirującej do działania atmosfery. Oby więcej takich spotkań, oby więcej takich ludzi jak Pani Marszałkini: aktywnych, pracowitych, z pasją działających na rzecz innych.
Barbara Jakubiec-Bożek i Anita Ziegler-Chamielec
* * *
- Biuro senatorskie Marszałkini Gabrieli Morawskiej- Staneckiej oficjalnie otworzyliśmy teraz, ale nasza współpraca trwa już jakiś czas. Zaangażowanie społeczne w zdalne nauczanie dzieci z naszego regionu w czasie pandemii koronawirusa to nasz pierwszy wspólny projekt z Panią Senator. Nauczyciele pomimo trudnej sytuacji z e-lekcjami poświęcali dodatkowo swój wolny czas w bezpłatne korepetycje dla wszystkich chętnych zarówno dzieci, jak i dla młodzieży. Zdawaliśmy sobie sprawę z wagi problemu zdalnej nauki, że niestety ta podstawa, to dla wielu uczniów jest niewystarczająca, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć rodziców w nauczaniu domowym. Języki obce: niemiecki, angielski, francuski, włoski czy hiszpański, oraz przedmioty ścisłe. Stworzyliśmy przestrzeń samopomocy, wsparcie wykwalifikowanych nauczycieli, platformę społecznej e-nauki.
W naszych wspólnych działaniach z Panią Senatorką będziemy kierować się empatią, a biuro będzie właśnie tym miejscem, w którym społeczne inicjatywy będą rozkwitać pomagając innym. Pragniemy stworzyć kuźnię aktywizmu na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kobiet doświadczonych przemocą, służby zdrowia, seniorów, dzieci i każdej grupy społecznej zagrożonej wykluczeniem. Już powstają pomysły. Wierzę, że z naszego zaproszenia do wspólnych działań skorzystają mieszkanki i mieszkańcy nie tylko Pszczyny, ale i ościennych miejscowości, bo dbając o lokalną społeczność, wspólną przestrzeń, czyli nasze „małe ojczyzny” zmieniamy ten świat na lepsze - mówi Anita Ziegler-Chamielec, szefową struktur wiosennej Lewicy w naszym okręgu
powrót

Aktualny numer

Numer 10 (7 października 2020r.)

Reklama