Huśtawka

9 września 2020
Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W ostatnim okresie powiat pszczyński „przebył” tę linię zmienności. 8 sierpnia po wzroście zakażeń znalazł się w strefie czerwonej co wymagało wprowadzenia dotkliwych restrykcji zarówno dla mieszkańców, którzy w upalne dni musieli zakładać maseczki także w przestrzeniach otwartych oraz części przedsiębiorców, którzy zostali zmuszeni do ograniczenia działalności (głównie restauratorzy, właściciele siłowni czy klubów fitness). W kolejnych dwóch tygodniach powiat pszczyński znajdował się w strefie żółtej. Tu obostrzenia były mniejsze: obowiązywał, m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w miejscach takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje, w siłowniach na 7 mkw. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. 28 sierpnia. nasz powiat zakwalifikowano - jak większość kraju - do strefy zielonej, gdzie dodatkowe restrykcje nie obowiązują.

Epidemia trwa nadal i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. 6 września od początku pandemii w Polsce potwierdzono70 824 zakażonych, 2 120 zmarłych

54 256 wyleczonych. W województwie śląskim analogicznie: 20 818, 501, 18 947. W powiecie pszczyńskim, od początku pandemii, na dzień 5 września służby sanitarne potwierdziły zakażenie u 1 290 osób, 14 osób zmarło, zostało 1 208 wyleczonych. Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plan walki z koronawirusem na jesień. Ministerstwo przygotowało, min. nowe zalecenia dla lekarzy rodzinnych.

red
powrót

Aktualny numer

Numer 10 (7 października 2020r.)

Reklama