Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zadbać bez sztuczności

3 listopada 2020
Ze względu na pandemię i związane z tym obostrzeniami oraz apelami tegoroczne Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny „rozłożony” został na raty. W odwiedziny grobów naszych bliskich udaliśmy się przed tymi dniami, nadal odwiedzamy groby po 1 i 2 listopada. Na nagrobkach pozostawiamy przyozdabiania wątpliwej urody plastikami. Potem składowiska takich odpadów wypełniają kontenery, bywa że trafiają poza mury cmentarza zanieczyszczając środowisko i szpecąc okoliczny krajobraz.

- A przecież nekropolie mogłyby być ekologicznymi miejscami, pięknymi parkami, „zielonymi płucami” - zwraca uwagę jeden z naszych czytelników. I dodaje, że wystarczy trochę dobrej woli, aby być ekoprzyjaznym. Zadbać o nasze cmentarze bez sztuczności. Nasz czytelnik radzi:
- Przynośmy prawdziwe, naturalne kwiaty, które ulegną biodegradacji (te barwione, sztuczne zawierają dużo metali ciężkich). Bardzo dobrze sprawdzają się produkowane u nas, stosunkowo niedrogie wrzosy, które znakomicie znoszą niskie temperatury.

- Kreatywni mogą jeszcze bardziej przyjrzeć się własnemu ogrodowi, łące i samemu przygotować nagrobną, "ekologiczną" wiązankę z pomarańczowymi dodatkami, kwiatem hortensji, dziką różą, symbolicznym bluszczem i liśćmi dębu (np. czerwonego). Tego typu oryginalne, piękne i jesienne bukiety wyróżniają się pośród sztampowych propozycji oraz gotowych i drogich wiązanek.

- Kupując znicze, warto pytać o te, z tzw. ekologicznym wkładem wielokrotnego użytku, a czyszcząc płyty, unikajmy silnych detergentów zanieczyszczających glebę i przenikających do wód podziemnych. Wybierajmy i pytajmy o środki nieinwazyjne z certyfikatem usuwające nawet najbrudniejsze zanieczyszczenia.

- Na cmentarzu też obowiązuje nas segregacja zgodnie z zasadami gospodarki odpadami. O podstawieniu odpowiednich pojemników powinny zadbać odpowiedzialne służby.
========================
powrót

Aktualny numer

Numer 8 (8 lipca 2021r.)

Reklama