Zabiegi powiatu

2 grudnia 2020
Powiat Pszczyński, po uruchomieniu Szpitala Powiatowego w Pszczynie pod sterami Centrum Przedsiębiorczości, Spółka z o.o. w Woli, zabiega wśród gmin powiatu pszczyńskiego i sąsiednich (Czechowice Dziedzice, Bestwina) o przyłączeniu się tych samorządów do spółki. Celem jest stworzenia samorządowego szpitala, który dzięki stałemu wsparciu samorządów będzie mógł się lepiej rozwijać Trudne rozmowy trwają od dłuższego czasu. Na stronie internetowej Urzędu Gminy Pawłowice ukazała się informacja na ten temat.

6 listopada do Wójta Gminy Pawłowice Franciszka Dziendziela wpłynęło pismo, w którym Starosta Pszczyński Barbara Bandoła zwraca się o objęcie udziałów w spółce zawiadującej szpitalem w Pszczynie. Starosta oraz dyrektor szpitala Marcin Leśniewski 17 listopada uczestniczyli w komisji rady gminy, podczas której zapoznali radnych z tematem sytuacji finansowej szpitala i pomysłem utworzenia spółki samorządowej, której udziałowcami miałyby być poszczególne gminy. Powiat pszczyński deklaruje udział w wysokości 40%, miasto Pszczyna - 20%, a pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego (Miedźna, Kobiór, Goczałkowie-Zdrój, Suszec, Pawłowice) oraz Czechowice-Dziedzice i Bestwina z powiatu bielskiego miałyby objąć pozostałe 40 % udziałów. Dla gminy objęcie udziałów w jakiejkolwiek spółce gwarantuje dodatkowe środki finansowe, pod warunkiem, że spółka przynosi dochód, jednak straty trzeba pokrywać z budżetu gminy. Szpital w Pszczynie jest placówką niedofinansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tylko w ubiegłym roku straty wyniosły ok. 3 mln zł, a w 2018 roku - 5 mln zł. Poza tym szpital obsługuje bardzo niewielką ilość pacjentów z gminy Pawłowice. Stanowią oni tylko 0,3% ogółu pacjentów. W 2019 roku na ok. 4 tys. pacjentów ze szpitala skorzystało 27 osób z gminy Pawłowice, a w 2020 roku - 30 osób. Najwięcej, bo aż 97 % mieszkańców korzysta ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju, a pozostała część udaje się po pomoc do Cieszyna i Żor.
Fakt utworzenia szpitala samorządowego, zarządzanego i wspieranego przez samorząd jest pomysłem na wyjście z impasu, w jakim znajdują się niedofinansowane szpitale, jednak dla poszczególnych gmin takie rozwiązanie rodzi stałe zobowiązania, zwalniając jednocześnie państwo z odpowiedzialności za funkcjonowanie służby zdrowia, a funkcjonowanie szpitali nie jest zadaniem gminy. Radni nie podjęli jeszcze decyzji odnośnie przystąpienia gminy do spółki. Jednak niezależnie od niej, gmina nadal chce wspierać szpital powiatowy w ramach indywidualnych dotacji celowych. W ubiegłym roku rada gminy przekazała szpitalowi w Pszczynie 30 tys. zł na zakup potrzebnego sprzętu medycznego.
Urząd Gminy dodaje, że wydatki na podstawową opiekę zdrowotną to stała pozycja w gminnym budżecie. Myśląc o zdrowiu nie można zapominać o inwestycjach prowadzonych przez gminę w placówkach służby zdrowia. Gmina dba o pięć przychodni zdrowia, sukcesywnie remontując i modernizując poszczególne obiekty. Na rok 2021 zaplanowana jest termomodernizacja i montaż windy w ośrodku zdrowia przy ul. Górniczej za ok. 2,5 mln zł. W ośrodku przy ul. Kruczej będzie wymieniana instalacja elektryczna za ok. 500 tys. zł, a przychodnia z Golasowic czeka na klimatyzację. Kończą się też prace przy budowie wiaty dla karetki stacjonującej przy zespole ratownictwa medycznego, którą uruchomiono w Osiedlu Pawłowicach wiosną tego roku. Gmina finansuje również badania profilaktyczne dla mieszkańców i wspiera szpitale, zarówno wojewódzki szpital w Jastrzębiu-Zdroju, jak i powiatowy szpital w Pszczynie. Tylko w 2020 r. gmina wydała ponad 200 tys. zł na cele związane ze zdrowiem, w tym m.in. na badania w celu wykrycia boreliozy (69 tys. zł), zlecenie wykonania wymazów w kierunku COVID-19 (27,5 tys. zł), zakup środków ochrony w związku z epidemią (27 tys. zł), dotację przeznaczoną dla karetki pogotowia stacjonującej w Pawłowicach (13 tys. zł), usługi dezynfekcji przystanków, placów zabaw i siłowni (13,5 tys. zł), dotację na zakup specjalistycznych łóżek dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (50 tys. zł) - czytamy w publikacji.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (3 listopada 2021r.)

Reklama