Rekordowy wzrost zgonów

2 grudnia 2020
Województwo śląskie ma 4,5 mln mieszkańców, a na jeden kilometr kwadratowy przypada 368 osób, co sprawia, że jest to obszar z największą gęstością zaludnienia. Przekłada się to również na statystyki dotyczące koronawirusa w województwie śląskim, ponieważ poza Małopolską i Mazowszem, to właśnie tutaj obserwowany jest największy wzrost zakażeń

Na Śląsku znajduje się obecnie 44 stałych punktów pobrań wymazów oraz 6 mobilnych. Są zlokalizowane w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Raciborzu oraz Bielsko-Białej. 14 marca 2020 r. potwierdzono 12 przypadków koronawirusa na Śląsku. Od tego momentu krzywa statystyk rośnie. W pierwszych trzech tygodniach listopada gwałtownie poszybowała w górę W kraju dobowe przyrosty sięgały powyżej 20 tysięcy zakażeń, w województwie śląskim notowano ponad 4 tysięcy. Padały rekordy zgonów. Na jedną osobą zakażoną w połowie listopada na Śląsku przypadało 147 zdrowych mieszkańców.

W zaistniałej sytuacji rząd wprowadził kompleksowy plan i założenia na nadchodzące 100 dni. Pierwszym krokiem na drodze do normalności ma być tzw. etap odpowiedzialności, który potrwa od 28 listopada do 27 grudnia. W jego ramach zostaną otwarte sklepy odzieżowe i meblowe oraz punkty usługowe i galerie handlowe, które będą mogły działać, zachowując wysoki reżim sanitarny. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną restauracje, bary, kina, teatry, siłownie, baseny, kluby fitness. W mocy pozostają też dotychczasowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się osób do 16. roku życia, limitu miejsc w komunikacji zbiorowej, organizacji zgromadzeń i spotkań rodzinnych (do 5 osób) także w święta Bożego Narodzenia czy funkcjonowania hoteli. W czasie obowiązywania tego "etapu odpowiedzialności" szkoły będą pracowały zdalnie do 23-24 grudnia. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 do 17 stycznia z zakazem organizacji wyjazdu na ferie zimowe.

Z końcem listopada liczba zakażeń zaczęła spadać, nadal jest jednak wysoka liczba zgonów. Eksperci zaznaczają, że epidemia nie wygaśnie w ciągu miesiąca. Nie mniej jednak podkreślają, że ostatni tydzień tego miesiąca będzie decydujący, wiele zależy od zachowań ludzi i przestrzeganiu obostrzeń.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (3 listopada 2021r.)

Reklama