Pieśni na trudne czasy

20 grudnia 2020
Nikt nie zaprzeczy, że 2020 rok jest wyjątkowy, jednak ciężko przyznać, że zapisze się w annałach historii złotą zgłoską… To raczej nieco ciężki i rozmazany czarnodruk. Jednak nawet w trudnych czasach warto szukać radości i wytchnienia. Tu z pomocą przychodzi kultura i sztuka! Od marca internet wybuchł nowymi treściami. W wirtualnej przestrzeni znalazły się koncerty, wywiady, spotkania autorskie, warsztaty i filmy instruktażowe, nie zabrakło też odważniejszych i bardziej zwariowanych pomysłów, jak na przykład zachęcanie do robienia „żywych obrazów” - naśladowania i sfotografowania w domowych warunkach dzieł sztuki. Również w naszym powiecie nie zabrakło oryginalnych pomysłów na rozweselenie ponurych dni!

Od początku kwietnia, regularnie co sobotę, na facebookowej stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu publikowana jest seria filmików „Pieśni Cieśli”. Ten zabawny cykl, będący śląską muzyczną telenowelą, opiera się o pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej, ale w zupełnie nowej konwencji! Tu tradycyjne brzmienia grane są np. na kuchence mikrofalowej czy kalimbie, a powaga dorobku śląskiej kultury zderza się z codziennością rodem z brazylijskiej telenoweli. Autorkami serii są pracująca w GOK w Suszcu animatorka kultury - Agnieszka Zielonka-Mitura i artystka - wokalistka ludowa Kasia Dudziak.

Skąd pomysł na tą nieco szaloną serię? - W połowie marca okazało się, że jeśli chcemy coś robić, to musimy przenieść nasze działania do sieci. A mieliśmy piękne plany na ten rok! - mówi Agnieszka Zielonka-Mitura. - A muzyka ludowa? Cóż, zawsze była nam bliska. W tym roku, z racji jubileuszów naszych zespołów ludowych, chcieliśmy m.in. zorganizować duże, plenerowe widowisko, oparte właśnie o pieśni ludowe. Postanowiłyśmy więc zrobić niezłe widowisko… w sieci! Zaprosiłyśmy do współpracy Kasię Dudziak, znaną ludową wokalistkę związaną z zespołami Pokrzyk, Krzikopa i Rube Świnie. Mój pomysł i Kasi niezmierzona energia twórcza dały iście wybuchową mieszankę!

Pomysł zakładał stworzenie muzycznej opowieści w odcinkach, nawiązującej do telenoweli, na bazie pieśni ludowych ze śpiewnika "Koło mego łokiyneczka" Mariana Cieśli. Pieśni - tradycyjnie nie będące żadnym ciągiem - są połączone wspólną fabułą opowieści. Każdy filmik to nie tylko kolejny "odcinek", ale też ciekawostki o kulturze i muzyce ludowej, nauka śpiewania i grania, deszyfrowanie często niezrozumiałych już pieśni. Wszystko okraszone jest dużą dawką humoru.

O czym ta, kierowana głównie do dorosłych i starszej młodzieży, opowieść? O Edeltraudzie - cudnej urody Ślązaczce, która bardzo aktywnie poszukuje miłości swojego życia, nie przebierając przy tym w środkach… Ta rozpoczynająca się gdzieś w latach 30-tych XX wieku opowieść niesie całe spektrum emocji, a melodramatyzm historii i dramatyczne zwroty akcji - jak to w telenoweli - gwarantują doskonałą rozrywkę, z przymrużeniem oka. „Pieśni Cieśli”, choć na początku były traktowane przez autorki jako zabawny eksperyment i miały mieć raptem 5 epizodów, to w najbliższą sobotę będą miały premierę 36 odcinka. - Sukces serii nieco nas zaskoczył, ponieważ 2 odcinek miał 16 000 wyświetleń w ciągu 3 dni! Właściwie każdy filmik ma od kilkuset do kilkunastu tysięcy odsłon, co nas bardzo cieszy - komentuje animatorka z suszeckiego GOK.

Potencjał „Pieśni Cieśli” został dostrzeżony nie tylko przez internautów, ale również przez duże i prestiżowe instytucje i organizacje zajmujące się kulturą. Seria była już prezentowana podczas spotkania liderów Forum Kraków - małopolskiej organizacji skupiającej aktywnych i opiniotwórczych działaczy kultury, na organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Warszawie, podczas Forum Animatorów Kultury Województwa Śląskiego prowadzonym przez Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego z Katowic, na konwencie „Dom Kultury +”, który wspólnie z Narodowym Centrum Kultury przygotowało Centrum Aktywności Lokalnej C.A.L. - Cieszy nas, że „Pieśni Cieśli” tak się spodobały, ale też że dzięki opowiadaniu o serii na dużych wydarzeniach możemy promować nasze dziedzictwo, pokazywać piękno rodzimej kultury, inspirować do własnej aktywności - mówi Katarzyna Krzempek, Dyrektor GOK w Suszcu - Ziemia Pszczyńska ma wiele do zaoferowania, więc warto to promować! - dodaje.

Jakie są dalsze plany „serialowe”? - Tutaj planem jest brak planu - śmieje się Agnieszka Zielonka-Mitura. - Pomysłów nam nie brakuje, a Kasia Dudziak policzyła, że pieśni ze śpiewnika wystarczy nam na jakieś 21 lat… Chcemy publikować serię, dopóki cieszy się uznaniem odbiorców! Wszystkie 4 sezony „Pieśni Cieśli” można zobaczyć na stronie GOK Suszec: www.kulturasuszec.pl, na facebookowym profilu instytucji i na kanale GOK na YouTube.

( az-m )
powrót

Aktualny numer

Numer 3 (4 marca 2021r.)

Reklama