Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Lekcja edukacji

17 stycznia 2021
Przez ostatnie dwa tygodnie grudnia ubiegłego roku na pszczyńskim Rynku stała nietypowa instalacja - sztuczne płuca. Dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, poprzez filtrowanie powietrza imitował oddech człowieka. Dzięki temu eksperymentowi można było obserwować realny poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. To inicjatywa realizowana przez Pszczyński Alarm Smogowy razem z Polskim Alarmem Smogowym.

Przez ostatnie dwa tygodnie grudnia ubiegłego roku na pszczyńskim Rynku stała nietypowa instalacja - sztuczne płuca. Dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, poprzez filtrowanie powietrza imitował oddech człowieka. Dzięki temu eksperymentowi można było obserwować realny poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. To inicjatywa realizowana przez Pszczyński Alarm Smogowy razem z Polskim Alarmem Smogowym.
28 grudnia, po 14 dniach instalacja ze sztucznymi płucami, biała tkanina przybrała czarne barwy. Przeprowadzony eksperyment pokazywał, jak szybko na płucach osadzają się pyły pochodzące ze spalania węgla, drewna i śmieci w domowych, przestarzałych kotłach, które stanowią zdecydowaną większość źródeł ciepła w mieście. - Nie spodziewaliśmy się, że płuca zmienią kolor tak szybko, a tkanina pokrywająca je zaczerni się do tego stopnia. mówili przedstawiciele Pszczyńskiego Alarmu Smogowego podczas briefingu podsumowującego kampanię. Członkowie stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga podkreślili, że płuca zostały ustawione na Rynku, przy lodowisku, na którym bawią się dzieci przyprowadzane przez rodziców: - Bardzo niska jest świadomość pszczynian na temat tego, czym oddychamy. Ten wizualny symbol miał to zmienić. Czy zmieni - zobaczymy.
Mobilna instalacja płuc wyposażona była w pyłomierz, który na bieżąco mierzył poziom pyłów PM 10 i PM 2,5 na rynku w Pszczynie. - Po przeanalizowaniu danych okazało się, że przez całe dwa tygodnie średnioroczna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona. (Brak normy średniodobowej). „Natomiast zaledwie przez 3 dni stężenie pyłu PM10 nie przekroczyło normy dobowej (50 µg /m3) -mówi Joanna Woźnica, członek Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”, autor wykresów. - Teraz widzimy czym oddychamy i jak bardzo nasze powietrze jest zanieczyszczone. Czas zacząć działać i zmieniać naszą rzeczywistość. W tym roku wchodzi w życie na Śląsku I etap uchwały antysmogowej - korzystanie z kotłów eksploatowanych ponad 10 lat lub nie posiadających tabliczki znamionowej będzie zabronione. Większość mieszkańców o tym nie wie, dlatego rozpoczęliśmy naszą kampanię informacyjną „Wymień piec! Nie zwlekaj! Czas ucieka!”, w ramach której wieszamy banery przypominające o konieczności wymiany kotłów. Środki pozyskaliśmy z Polskiego Alarmu Smogowego i Clean Air Fund.- dodaje Aleksandra Antes-Szewczyk. „Kilka banerów zawisło już przed Świętami w mieście, teraz zamierzamy kontynuować akcję przekazując je każdemu z dwunastu sołectw okalających miasto. Powietrze nie zna granic, dlatego nasza kampania będzie miała zasięg powiatowy. Patronat nad kampanią zgodziła się objąć starosta Barbara Bandoła.” . Na banerach pojawiła się również informacja o rządowym programie Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać dotację do wymiany kotła i termomodernizacji domu nawet do 37 tys. zł.
Zgodnie z ostatnim raportem Polskiego Alarmu Smogowego dotyczącym tempa wymiany kotłów węglowych w 2019 roku mieszkańcy Pszczyny wymienili 123 kotły wykorzystując dotacje gminne i zaledwie 19 kotłów w ramach programu Czyste Powietrze. „Ponieważ inwentaryzacja budynków nie została przeprowadzona, szacujemy, że do likwidacji zostało około 7,5 tyś tzw. kopciuchów. Skala problemu jest więc ogromna. Najwyższy czas na dobrą promocję programu Czyste Powietrze i skuteczne przekonywanie ludzi do korzystania z pomocy finansowej oferowanej nie tylko przez gminę, lecz również przez rząd.” . W Pszczynie niestety nadal brak Punktu Obsługi Beneficjenta Programu Czyste Powietrze, który ułatwiłby mieszkańcom załatwienie formalności lokalnie i dostęp do informacji o dotacjach. Członkowie stowarzyszenia już od roku zabiegają u burmistrza o stworzenie takiego punktu. - Liczymy na prezent ze strony burmistrza dla mieszkańców - stworzenie w najbliższym czasie Punktu Obsługi Beneficjenta Programu Czyste Powietrze.

A jak na instalację i na wyniki zareagowali mieszkańcy? - Świadomość mieszkańców Pszczyny w tym temacie jest dramatycznie niska. Mieszkańców nie przekonują rankingi, wyniki badań, ani podawane wartości PM10 i PM 2,5. Wielu mieszkańców uważa, że problem smogu nie istnieje. Sporo jeszcze więc pracy przed nami, zarówno w zakresie informacji, jak i edukacji.” mówi Mirela Swoboda ze Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”. A. Kowalski
powrót

Aktualny numer

Numer 3 (4 marca 2021r.)

Reklama