Nagrody Burmistrza Pszczyny 2020

17 stycznia 2021
Pod koniec grudnia 2020 roku przyznane zostały doroczne Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Ze względu na epidemię i związane z tym obostrzeniami nie było tradycyjnej gali w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury, a uroczystość przybrała zharakter wideokonferencji, podczas której burmistrz Dariusz Skrobol pogratulował laureatom. Statuetki otrzymali: Andrzej Wicher, Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie, zespół Hard Rockets oraz Weronika Osińska.

Andrzej Wicher
- za całokształt działalności w dziedzinie kultury
Andrzej Wicher w swoim całym życiu zawodowym był związany z Pszczyną. Jego największą pasją jest muzyka. Począwszy od Ogniska Muzycznego w Pszczynie, w wieku
8-miu lat, rozpoczął nauką gry na fortepianie. Kończąc podstawówkę w Szkole Ćwiczeń na akademiach szkolnych grywał na tym instrumencie walce Straussa. W latach uczęszczania do technikum w Katowicach zainteresowany muzyką big beatową opanował grę na gitarze i wraz z bratem Tadeuszem oraz przyjaciółmi założył zespół młodzieżowy, nazwany przez kolegów „Wichersi”. Na pierwszych „Rytmach Katowic” w 1965 roku zespół znalazł się wśród wyróżnionych wykonując na koncercie laureatów w katowickim kinie „Kosmos” instrumentalną wersję utworu „Idzie stary dziadek”. Zostało to odnotowane w „Encyklopedii polskiej muzyki rockowej” z 1995 r. Gitara i śpiew towarzyszyły Mu na obozach harcerskich, podczas pracy wychowawcy kolonijnego, nauczyciela przedmiotów zawodowych w czechowickiej „Resortówce” i pszczyńskim Zespole Szkół Zawodowych im. J. Bema. Andrzej Wicher jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie, Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie występuje z gitarą. Zamiłowanie do muzyki i śpiewu zmotywowało Go do przystąpienia17 lat temu do Chóru „Lutnia” w którym od 2013 roku jest prezesem i gdzie współorganizuje koncerty oraz towarzyszące pracy muzycznej życie kulturalne.
Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie
- za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku
W 2019 roku Ognisko Muzyczne zostało zaproszone do projektu, nagrania płyty świątecznej, którego autorem był przez Czesław Mozil. W realizacji projektu wzięło udział kilkanaście szkół muzycznych i ośrodków kształcenia muzycznego w Polsce. Ideą założenia było docenienie młodych, przyszłych muzyków oraz pracy dydaktycznej nauczycieli instrumentalistów. Uczniom Ogniska Muzycznego w Pszczynie Czesław Mozil zaproponował nagranie dwóch piosenek Wesoły Świąt i Każdy ma swoje Święta. Nagrania dokonano w Pszczyńskim Centrum Kultury. Uczestniczyli w nim uczniowie: zespołu gitarowego pod kierownictwem Jolanty Janickiej, uczniowie klasy gitary Sylwii Wituły, zespół fletowy pod kierownictwem Małgorzaty Kuś-Pytlik. Teledyski do piosenek zostały zrealizowane w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz w Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - "Kulejące Anioły" w Piasku. Zwieńczeniem promocji płyty były dwa koncerty świąteczno-Mikołajowe dla lokalnej społeczności, które odbyły się 6 grudnia 2019 roku w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W koncercie wzięli udział: Czesław Mozil z zespołem muzyków oraz 112 wykonawców - uczniów Ogniska Muzycznego w Pszczynie z zaproszonymi gośćmi: chórem "PIANO-FORTE" oraz "Per Spasso". Płyta Czesława Mozila "Kiedyś to były Święta". Płyta ta otrzymała nagrodę "Fryderyka" 2020 r.
Zespół Hard Rockets
- za szczególne osiągnięcia i organizację imprez w dziedzinie kultury w danym roku
Zespół Hard Rockets na muzycznej scenie funkcjonuje od 2004 roku. Ich utwór „Elektryczne Dziady” zdobył pierwsze miejsce w notowaniu Turbo Top AntyRadia. Elektryczne Dziady to hardrockowa interpretacja drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Kawałek można było usłyszeć nie tylko na codziennej playliście AntyRadia. Był także prezentowany m.in. przez Wojciecha Manna na antenie Radia Nowy Świat. W jednej ze swoich audycji dziennikarz nadał piosenkę dwukrotnie. 18 listopada 2020 roku Elektryczne Dziady znalazły się na szczycie notowania Turbo Top, wyprzedzając wersję live z festiwalu Pol'and'Rock! utworu "Mieszkam w Polsce" Kultu oraz utwory takich gigantów jak Iron Maiden, Pearl Jam, AC/DC.
Weronika Osińska
- laureatem konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w 2020 roku.
W dniach 22-26 maja w Puli (Chorwacja) odbyły się Mistrzostwa Świata IDF w tańcu sportowym. Weronika Osińska została powołana do Kadry Narodowej w trzech kategoriach: solo, duet i formacja. Udało jej się trzy razy stanąć na podium! Zdobyła pierwsze miejsca i tytuł Mistrzyni Świata solo hip hop female juniors, tytuł Mistrzyni Świata formacje hip hop juniors oraz trzecie miejsce i tytuł drugiej Vicemistrzyni Świata duety hip hop juniors z Kubą Elbe z Grawitacji Piaseczno. Oprócz tego w 2020 roku zdobyłą: Mistrzostwo Polski Federacji IDO 2020 w kategorii hip hop battle 15-16, Vicemistrzostwo Polski Federacji IDO 2020 w kategorii solo hip hop juniors female. Weronika jest mieszkanką powiatu pszczyńskiego i uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Na co dzień trenuje w szkole tańca Grawitacja Dance Academy Oświęcim pod okiem Patrycji Keller Wykręt.
A.K.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (3 listopada 2021r.)

Reklama