Szczepienia przeciwko COVID-19

17 stycznia 2021
27 grudnia 2020 roku na terenie całej Polski rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są nimi: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków rozpoczął się 15 stycznia, które będą przebiegać w kolejnych trzech etapach.
5 stycznia Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Na liście znalazły się 5 994 lokalizacje, 671 w województwie śląskim i 15 w powiecie pszczyńskim: siedem na terenie gminy Pszczyna, trzy na terenie gminy Pawłowice, dwa w gminie Miedźna oraz po jednym w Suszcu, Goczałkowicach-Zdroju oraz Kobiórze.
Lista punktów szczepień przeciwko COVID-19 na terenie powiatu pszczyńskiego:

- Poradnia podstawowej opieki zdrowotnej, Brzeźce, ul. Ofiar Faszyzmu 10
- Poradnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych, Studzionka, ul. Jedności 20
- Ośrodek Zdrowia w Ćwiklicach, ul. Męczenników Oświęcimskich 45A
- REMEDIUM Poradnia lekarza rodzinnego, Suszec, ul. WYZWOLENIA 2
- HELIOS-MED, Goczałkowice-Zdrój, ul. Wiślana 13
- KOBIMED Gabinet zabiegowy ogólny, Kobiór, ul. Centralna 12
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PRO-MED, Czarków, ul. Powstańców Śląskich 23
- Centrum Medyczne Panaceum Punkt szczepień, Pszczyna, ul. Dobrawy 7
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej WAMED, Grzawa, ul. Wiejska 11
- MEDYK Punkt szczepień, Wola, ul. Lipowa 10
- Szpital Powiatowy w Pszczynie Poradnia kardiologiczna, Pszczyna, ul. Antesa 11
- Ośrodek Symetria Punkt szczepień, Pszczyna, ul. Partyzantów 21
- " Zdrowie", Pawłowice/Pniówek, ul. Krucza 12
- "Zdrowie", Pawłowice/Krzyżowice, ul. Ligonia 48
- "Zdrowie", Pawłowice, ul. Zjednoczenia 12

Pełna lista punktów szczepień dostępna jest na specjalnej rządowej stronie internetowej
Etapy procedury szczepień:
• Rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
• Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza.
• Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
• Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, jak personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+. Więcej informacji: Od kiedy mogę się zaszczepić? - Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (3 listopada 2021r.)

Reklama