Interpelacja radnej

21 maja 2021
Radna Rady Miejskiej Monika Rąba zwróciła się z interpelacją do burmistrza Pszczyny w sprawie zamontowania bezobsługowej, automatycznej toalety na osiedlu Piastów w Pszczynie. Szalet miałby się pojawić w okolicy placu zabaw przy ul. Dobrawy. Jak podkreśla radna, brak toalety w tym rejonie to jeden z najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców problemów

. - Obecnie na terenie tak licznego osiedla, jak i jego okolic, brak jest możliwości skorzystania z toalety publicznej, a zlokalizowane w okolicy sklepy, lokale usługowe czy przychodnie nie udostępniają toalet. Spacerujący po okolicy rodzice z dziećmi, jak również korzystający z placu zabaw, często mają problem ,co zrobić z dziećmi w przypadku zgłaszania przez nich potrzeb fizjologicznych. Problem ten dotyczy również osób starszych, niepełnosprawnych oraz wszystkich tych, którzy korzystają z biegnących pomiędzy osiedlami ścieżek pieszo-rowerowych - stwierdza radna.. Radna podkreśla, że pomysł automatycznych samoobsługowych toalet znalazł uznanie w wielu miastach w Polsce m.in. w Żorach czy w Ustroniu. Są to obiekty niewielkie, czyste, schludne z całodobowym dostępem. W zależności od modelu są projektowane również z myślą o osobach niewidomych.
Po rozeznaniu tematu przez Administrację Zasobów Komunalnych burmistrz poinformował, że koszt toalety podstawowej, czyli jednokabinowej, wyposażonej w ubikację, umywalkę wraz z przewijakiem to ok. 110.000,00 zł netto. Koszt toalety dwukabinowej podstawowej o tych samych parametrach, co toaleta jednokabinowa, to ok. 160.000,00 zł netto. Środki finansowe na zakup i montaż ww. toalety nie zostały zabezpieczone w planie finansowym Administracji Zasobów Komunalnych ani też w budżecie gminy Pszczyna. - Znając Pani wiedzę i zaangażowanie w życie osiedla proszę o przemyślenie innej lokalizacji toalety. W zakresie braku ujęcia zadania w budżecie gminy, będziemy rozważać jego realizację z pojawiających się wolnych środków - powiedział burmistrz.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama