Nie uciekniesz przed karą

21 czerwca 2021
8 czerwca między godziną 10.00, a 14.00 na terenie powiatu pszczyńskiego policjanci Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej w Pszczynie i Komendy Wojewódzkiej z Katowic monitorowali zachowania kierowców przy wykorzystaniu policyjnego drona. Swoje zadania realizowali w obrębie skrzyżowania DK1, a ulicą Spokojną. Jak się okazało tylko w ciągu tych zaledwie czterech godzin zarejestrowali 19 kierujących niestosujących się do sygnalizacji świetlnej (przejazd na czerwonym świetle).

Bezzałogowy statek powietrzny był wykorzystywany w naszym powiecie przez policję po raz pierwszy, ale - jak zapowiadają funkcjonariusze miejscowej komendy - zapewne nie ostatni. Sprzęt wymagał obsługi dwóch policjantów. Jeden z nich odpowiadał za sterowanie, natomiast drugi obsługę kamery. W przypadku popełnienia wykroczenia informowany był najbliższy patrol, który natychmiast wyciągał konsekwencje wobec sprawcy. - Ujawnianie wykroczeń i błyskawiczna reakcja to tylko jeden z plusów pracy z użyciem drona. Co ważniejsze, taki sposób działania potęguje przekonanie o nieuchronności kary, a to niejednokrotnie prowadzi do bezpiecznego zachowania na drodze - uważają funkcjonariusze drogówki.
Ten sposób wyłapywanie nieodpowiedzialnych kierowców komentują też internauci. Na ogół z przychylnością. - Technologia już jest taka, że wszystko można skontrolować, choć na razie władza jest dość ostrożna w używaniu. Ma to swoje duże zagrożenia, ale też plusy. Wszystkie nowe samochody produkowane bodajże od przyszłego roku będą miały "czarne skrzynki". Zmierza to do tego, że w razie wypadku, nawet jeśli bezpośrednio nie będzie twoja wina, ale np. przekroczyłeś prędkość, to nie dostaniesz odszkodowania, albo pomniejszą Ci wartość szkody. Dodatkowo odcinkowe kontrole prędkości, rejestratory przejazdów na czerwonym - to kolejne elementy kontroli. Tak więc era piratów drogowych powoli się kończy - to jedna z wielu podobnych opinii.
A „na światłach” działają nie tylko drony ale i świadkowie łamania prawa. 7 czerwca około godziny 6, oficer dyżurny Komendy Policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu kierującego, który jechał tak zwanym wężykiem pod wpływem alkoholu. Podróżujący za nim mieszkaniec miejscowości Leszna Górna wykorzystał zatrzymanie samochodu na skrzyżowaniu, w związku z cyklem światła czerwonego, podbiegł do pojazdu i wyjął kierującemu kluczyk ze stacyjki. W tym samym momencie wyczuł od mężczyzny ostrą woń alkoholu. Policjanci po przybyciu na miejsce wykonali badanie stanu trzeźwości kierującego. Wyniki były zatrważające - mężczyzna miał w organizmie ponad 3 promile. Pijanym kierowcą okazał się 55-letni mieszkaniec miejscowości Czechowice-Dziedzice. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a o jego dalszym losie zdecyduje Sąd. Kodeks Karny za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje do 2 lat pozbawienia wolności. Doceniając godne naśladowania dla wszystkich zachowanie, które najprawdopodobniej zapobiegło tragedii z mieszkańcem Lesznej Góry spotkał się mł. insp. Piotr Kost, zastępca komendanta Powiatowego Policji w Pszczynie dziękując za wzorową postawę, a także wręczył mu gadżety promujące kampanię „Nie reagujesz - akceptujesz”.
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m. in. z brakiem panowania nad pojazdem i wpływa, w istotny sposób na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń. Warto też pamiętać o nowych przepisach ruchu drogowego, które weszły w życie 20 maja i 1 czerwca br. W szczególności o tych nadających pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu i będącemu na przejściu.
waz
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama