Życie na emeryturze i pasje

21 czerwca 2021
Nagrodzone zdjęcie "Gniazdowanie łabędzi” Pasja - hobby może objawić się w każdym wieku, czasem wystarczy jakiś nowy impuls, bodziec, który przeradza się w głębsze zainteresowanie. U pana Grzegorza pasja fotografowania wzięła się z podziwiania krajobrazów podczas wspólnych z żoną trwających 5- 7 dni wycieczek krajoznawczych. Na emeryturze znalazł się czas, żeby wędrować po Beskidach, ale głównie po Tatrach polskich i słowackich, po Pieninach. Górskie widoki należało zatrzymać w kadrze i tak się zaczęło. Lubi fotografować Pszczynę, nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorową porą wynajdując ciekawe zakątki, detale architektoniczne, czy urokliwe miejsca w pszczyńskim parku, nie gubiąc równocześnie atmosfery, nastroju chwili. Przy okazji wędrówek z żoną w r. 2016 dołączyli do akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” i „wydreptali”, jak żartobliwie to ujął pan Grzegorz, brązowe medale - tak pisze Barbara Solarska o Grzegorzu Englarcie. I nie ma w tym żadnej przesady.

Do Pszczyny sprowadził się w 1981 r., żeniąc się z Marią - położną w tutejszym szpitalu. Urodził się w Czechowicach w 1957 r. jako najstarszy z sześciorga dzieci (dwóch braci i trzy siostry) w tej rodzinie zamieszkałej w Bestwince. Najdłużej pracował w KWK „Krupiński” w Suszcu, skąd też odszedł na emeryturę w 2007 r. W Pszczynie wybudowali z żoną dom, wychowali dwie córki - starsza Katarzyna jest farmaceutką, młodsza Joanna po kierunku pedagogicznym pracuje w żłobku. Państwo Englartowie są też dziadkami trzyletniej wnuczki. Kiedy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie rozpoczął swoją działalność pan Grzegorz zapisał się do sekcji fotograficznej i w czasie zajęć z instruktorem pogłębiał swoją wiedzę w zakresie techniki, wziął także kilka lekcji prywatnych u innego instruktora, w dalszym ciągu interesuje się nowinkami z tego zakresu w fachowych pismach. Od paru lat posługuje się aparatem Nikon lustrzanką, wcześniej robił zdjęcia małym aparatem kompaktowym. Uwiecznia głównie przyrodę (najchętniej krajobrazy, ptaki), ale także dokumentuje uroczystości i imprezy, przede wszystkim te związane z UTW, parafią, czy rodziną. Zdjęcia przechowuje na nośnikach komputerowych, udostępnia na portalach społecznościowych, na stronie internetowej UTW oraz w kronice uniwersytetu. Opracował dwa albumy fotograficzne - jeden z pleneru malarsko-fotograficznego organizowanego przez UTW w 2015 r., drugi z imprez i wycieczek UTW w roku akademickim 2016/2017. Jego zaangażowanie w życie uniwersytetu i tworzoną przez niego dokumentację fotograficzną bardzo sobie cenią członkowie zarządu pszczyńskiego UTW.
Nagrodzone zdjęcie "Gniazdowanie łabędzi”
Utrwalone przez Grzegorza Englarta obrazy zyskują uznanie w konkursach. 18 maja w finale IV Konkursu Fotograficznego UTW "Cztery Pory Roku" organizowanego przez Uniwersytety Trzeciego Wieku Akademii WSB zdobył II miejsca w kategorii "Wiosna" za zdjęcie "Gniazdowanie łabędzi". W 2019 r. w konkursie fotograficznym organizowanym przez UTW w Dąbrowie Górniczej zdobył I miejsce w kategorii architektura, gdzie zaprezentował zdjęcie pt. "Arkady na Nikiszowcu". W konkursie rozpatrywano ok. 100 fotografii nadesłanych przez członków 22 uniwersytetów. Oprócz tego na profil ze zdjęciami przyrody jednego z portali społecznościowych wysłał dwa zdjęcia ptaków oraz jedno krajobrazowe. Zdjęcia te umieszczono w albumie w wersji PDF (wydruk tekstowy), a zdjęcie krajobrazowe znalazło się na okładce albumu.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (3 listopada 2021r.)

Reklama