Świętowanie w nowej formule

9 września 2021
Zakończył się trwający dwa tygodnie Festiwal Moja Pszczyna: Talenty i Pasje, Zastąpił on dotychczasowe Dni Pszczyny. Nowa formuła pod hasłem „Baw się, tańcz, bądź razem z nami” oparta była głównie na rodzimej, bliskiej tradycji prezentacji i nowych pomysłach cechujących się różnorodnością i nową jakością. Zorganizowano ponad 45 wydarzeń kulturalnych dając okazję do dobrej zabawy przy muzyce, podczas spektaklów czy warsztatów. Podsumowując ogólnie, wspólne spotkania ze znajomymi i szansa poznania nowych osób, które dzielą nasze zainteresowania związane ze sztuką, rozrywką lub sportem przyczyniały się do społecznej integracji. Punktem głównym Festiwalu było Wesele - impreza kulturalna wypełniona pszczyńską i śląską tradycją oraz zabawą folklorystyczną. Dzień później miały miejsce Poprawiny z Festiwalem Kulinarnym Chochla, Biesiadą Śląską oraz Muzyczne Spotkania Sąsiadów.

Wesele i poprawint

W sobotę 21 sierpnia mieszkańcy miasta i goście bawili się wspólnie na Weselu. Inscenizacja tego wydarzenia przy współudziale Zespołu Regionalnego Pszczyna i Stowarzyszenia "take tam" miała za zadanie przybliżyć pszczyńskim tradycję śląskiego wesela. To było jedno z największych wydarzeń nowego Festiwalu Moja Pszczyna. Inscenizacja tradycyjnego śląskiego wesela rozpoczęła się od zwyczjowego trzaskania szkła i witanie młodej pary chlebem i solą. W trakcie przemarszu do kościoła Młoda Para natrafi na obowiązkową szlogę, czyli weselną bramę. Przed rozpoczęciem zabawy wszyscy goście zebrani na pszczyńskim Rynku wnieśli toast za zdrowie i szczęście młodych. A jak wesele, nie mogło zabraknąć pierwszego tańca, a także tradycyjnych oczepin. Potańcówkę z tradycyjnymi weselnymi obrządkami i zabawami poprowadził Krzysztof Zaremba z zespołem. Było też wspólne śpiewanie i tańce z zespołem Karlik. Był też ogromny weselny tort i dobra kuchnia, której można było spróbować, siedząc przy ogromnym stole rozstawionym wokół parkietu. Każda osoba, która była tego dnia na starówce może dosiąść się do stołu i bawić wspólnie z gośćmi weselnymi. Punktem kulminacyjnym był finał konkursu "Czar Młodych Par", Wzięły w nim udział 4 pary, które zatańczyły przed publicznością taniec weselny w ślubnych strojach. Później odbyła się tradycyjna zabawa polegająca na odpowiadaniu na pytania dotyczące znajomości współmałżonka. Wszystkie pary otrzymały od organizatorów prezent w postaci weekendowej podróży do Książa, wraz z pobytem w hotelu, śniadaniem i zwiedzaniem zamku. Dodatkowe nagrody w postaci bonów o wartości do 2 tysięcy złotych i zmywarki gratis (do zamówienia kuchni) przygotował sponsor - Kuchnie Verle.
Pszczyńskie Maszkiety
W niedzielę miały miejsce Poprawiny z kolejną edycją Festiwalu Pszczyńskich Maszketów "Chochla 2021", Biesiadą Śląską oraz Muzyczne Spotkania Sąsiadów. Tradycyjnie nie zabrakło dobrej kuchni. Motywem przewodnim były dania weselne. Na Rynku przygotowanych zostało siedem stoisk, w tym cztery z gminy Pszczyna. W konkursie zwyciężyła debiutujący na Festiwalu zespół z Łąki, który przygotował „Kołocza z piekaroka”. Brawa należą się jednak wszystkim, bo zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a przygotowane dania cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności. Ponadto na jednym ze stoisk - Kuchni Verle zobaczyliśmy Charlesa Daigneaulta i Oliwię Piech, czyli uczestników programów MasterChef i MasterChefJunior. którzy wspólnie z burmistrzem Pszczyny wykonali specjalny pokaz gotowania na scenie.
Intronizacja Króla Kurkowego
22 sierpnia odbyła się doroczna Intronizacja Króla Kurkowego Magdaleny Piech oraz Marszałków Wojciecha Siekiery i Damiana Kubery. Intronizacja zbiegła się z obchodami 25-lecia reaktywacji Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Tego dnia do Pszczyny zjechali przedstawiciele bractw kurkowych ze Śląska i Polski. Odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta z pocztami sztandarowymi i orkiestrą. W kościele Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta msza święta za Braci Okręgu Śląskiego i ich rodziny oraz za Zmarłych,a także za nową radę królewską KBS Pszczyna. Spotkanie utrwalono pamiątkowym zdjęciem na schodach Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
W godzinach popołudniowych siostry i bracia kurkowi spotkali się na strzelnicy przy ulicy Katowickiej, gdzie najpierw nowej radzie złożono życzenia i gratulacje, a następnie rozpoczęto zawody strzeleckie do tarcz: 100-lecia III Powstania Śląskiego (patronat Marszałka),, Starosty Pszczyńskiego - nagroda statuetka żubra, Burmistrza Pszczyny - nagroda „ ławeczka z Daisy” oraz Tarczy 25-lecia reaktywacji Okręgu Śląskiego.
Plenery i zawody
Ostatni weekend 6 - 28 sierpnia wypełniły: seanse filmowe „Twój Vincent” na wyspie Herbaciarnia oraz „Miłość i Miłosierdzie”, przy kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźnach, Plener Malarsko-Rzeźbiarski Performance - Tworzenie popiersia powstańca śląskiego Stanisława Krzyżowskiego w Parku Zamkowym, spektakl teatralny dla dzieci „Przygody Misia, co klapnięte uszko ma”, w plenerze przed Biblioteką w Ćwiklicach, poetycko-teatralne spotkanie na trawie: Baczyński/Różewicz, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Odbyło się szereg imprez sportowych, jak: XXII Otwarty Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Pszczyny w Łące, XXII Turniej Orlików o Puchar Burmistrza Pszczyny na Stadionie Miejskim, Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza w hali sportowa przy ul.. Basztowa 4, Festiwal Sportu na Rynku, Plenerowy Turniej Badmintona w Parku Zamkowym. Na 19 września o godz.9:00 zaplanowano Turniej Skata w Patio Con Gusto. Zebrali: Magda Różycka, Artur Kowalski
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama