Święto dziękczynienia

9 września 2021
Koniec sierpnia, początek września to czas tradycyjnego polskiego zwyczaju - dożynek. To święto dziękczynienia i podziękowania za szczęśliwie zebrane plony. To święto radości i wdzięczności, szacunku za ciężką pracę rolników i ich rodzin za trud włożony w uprawę roli, wysiłek podejmowany w produkcji żywności. W tym roku, w powiecie pszczyńskim aura na ogół była łaskawa, plony dobre. Większość uroczystości gminnych odbyło się w ostatni weekend sierpnia. Gminno - Powiatowe Święto Plonów miały miejsce 5 września w Pawłowicach.

Pszczyna
Pierwsze tegoroczne dożynki odbyły się w gminie Pszczyna 28 sierpnia. Każdego roku w gminie gospodarzem dożynek jest inne sołectwo. W tym roku Święto Plonów zostało zorganizowane w Piasku na terenie boiska sportowego. To tam po zakończeniu uroczystej mszy św. udał się niezwykle barwny korowód. Wiele dróg i przydomowych ogródków zostało przystrojonych, aby mieszkańcy i osoby z zewnątrz wiedziały, kto odpowiada za organizację wydarzenia.
Tradycją obrzędu jest przekazania przez starostów dożynkowych chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów. W Piasku uczynili to Maria Nowok oraz Piotr Pudełko, którzy przekazali chleb na ręce burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Marka Dutkowskiego oraz Barbary Psik, radnej będącej zarazem sołtysem sołectwa Piasek. Dożynki były także okazją, aby podziękować kobietom za rolniczy trud i wręczyć Ordery Serca Matki Wsi. W tym roku wyróżnienia tego dostąpiły: Alicja Kubis i Bronisława Stencel z Czarkowa, a także Małgorzata Anderko i Aurelia Kojzarek z Piasku.
Dożynki to także czas zabawy. Chwile te licznie zebranym umilali „Mali Pioskowianie”, występy zespołów „Pioskowianie” i „Wiślanie”. Gwiazdą wieczoru był natomiast Damian Holecki, który wyciągnął uczestników dożynek na parkiet. Na zakończenie natomiast wystąpił zespół Sador. - Organizacja dożynek to ogromne przedsięwzięcie. Dziękuję Pani Barbarze Psik, Radzie Sołeckiej oraz wszystkim, bez wyjątku, którzy przez wiele tygodni pracowali nad ich przygotowaniem. To było niezwykłe wydarzenie. Nie zawiedli mieszkańcy Piasku, a także innych sołectw i osiedli, którzy uczestniczyli w naszym święcie. Jeszcze raz dziękuję - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.
Goczałkowice - Zdrój
W gminie rolnikom, ogrodnikom, szkółkarzom za ich ciężką pracę dziękowano 29 sierpnia. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym. Następnie w barwnym korowodzie dożynkowym goczałkowiccy rolnicy zaprezentowali swoje maszyny. Można było podziwiać także sprzęt Górnośląskiego Stowarzyszenia Miłośników Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych „Silesia Traktor”. - Zajmujemy się kolekcjonowaniem i restaurowaniem zabytkowych traktorów. W naszej kolekcji jest obecnie ok. 200 ciągników, w tym m.in. Porsche diesel, rocznik 1960, dwucylindrowy. Fabryka Porsche produkowała traktory do 1963 roku. Mamy bardzo dużo niemieckich traktorów. Uczestniczymy w największych zlotach w Polsce - przyznał Łukasz Zawadzki, prezes stowarzyszenia.
Oficjalne uroczystości odbyły się na terenie zielonym przy barze „Makuś”. Koronę dożynkową wnieśli synowie lokalnych rolników. Wójt Gabriela Placha oraz przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Lazarek otrzymali chleb dożynkowy z rąk Starostów Dożynek, którymi byli Joanna i Michał Cebulowie. Gospodarują oni na prawie 5 ha. Zajmują się produkcją zwierzęcą (trzoda chlewna, bydło) oraz handlem tradycyjnych wyrobów wędliniarskich. Ich swojskimi wyrobami częstowano także podczas dożynek, a do stoiska ustawiła się długa kolejka. Część obrzędową rozpoczęła Goczałkowicka Orkiestra Dęta, tradycyjne pieśni zaśpiewał Zespół Folklorystyczny „Goczałkowice”. Na scenie zaprezentował się Paweł Siluk-Steiner, gwiazda śląskich szlagierów, znana z programów TVS. Wieczorem odbyła się potańcówka z DJ-em.
Miedźna, Suszec
Tradycyjnie obrzędowo, barwnie i wesoło było też podczas Dożynek Gminnych w Miedźnej i Suszcu, gdzie gospodarzem było sołectwo Kryry. W Miedźnej uroczystości rozpoczęła msza święta w zabytkowym kościele św. Klemensa, który w tym roku świętuje 300-lecie swojego istnienia. Starostami dożynek byli Małgorzata i Jacek Szafronowie. Nie zabrakło tradycyjnego korowodu dożynkowego z paradą pojazdów rolniczych.
Po tym rozpoczęła się impreza główna na boisku sportowym. W ceremoniale dożynkowym wziął udział zespół Górzanie. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia "Order Serca - Matkom Wsi" oraz "Złoty Kółkowicz", a także jak co roku "Miedźniańskie Ule" - nagrodę gminy za działalności kulturalną. Atrakcją od paru lat jest konkurs ” Koron Dożynkowych″. Tegoroczne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych sołectw gminy były wyjątkowo piękne. Komisja konkursowa przyznała pierwsze nagrody dla KGW z Woli, Gilowic i Grzawy; drugie dla Miedźnej, Frydka i Góry.
Gwiazdą uroczystości był Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Wieczorem mieszkańcy bawili się wspólnie z zespołami "Long &Junior i Oskar. Zebrał: Artur Kowalski
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama