W kraju przyrost zachorowań

5 października 2021
O 1 019 nowych dobowych i potwierdzonych przypadków zakażenia poinformowało, 3 października Ministerstwo Zdrowia. . Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły cztery osoby. Na ten dzień w szpitalach przebywało 1718 osób z COVID-19, w tym 166 pacjentów podłączonych do respiratorów. MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6.674 łóżek i 663 respiratory. Przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 84 280 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 664 356 zakażonych. To piąty kolejny dzień, w którym dobowe zachorowania osiągają czterocyfrowy wynik. Dzień wcześniej resort poinformował o 1 344 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły cztery osoby, natomiast z powodu chorób współistniejących z COVID-19 odnotowano 19 zgonów. Jesienią. niestety prognozowane są dalsze przyrosty zachorowań.

W powiecie pszczyńskim od 25 września do 1 października zakażenie koronawirusem potwierdzono u 2 mieszkańców powiatu pszczyńskiego. We wrześniu najwięcej nowych - dziewięć potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem odnotowano pomiędzy 4 - 10 września. Następnie w tygodniu 11 - 17 września. Było ich sześć. Kolejny tydzień był bez zakażeń. Pocieszające jest, że we wrześniu na terenie powiatu pszczyńskiego nie doszło do żadnego zgonu z powodu koronawirusa.
**************
Wzrost oczekiwanej długości życia pomiędzy 2019 a 2020 r. odnotowano wyłącznie w Danii i Norwegii (dla obojga płci) oraz w Finlandii (tylko dla kobiet). Oczekiwana długość życia spadła w rozwiniętych krajach najmocniej od czasów drugiej wojny światowej - wynika z analizy naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Polska należy do krajów, w którym ta zmiana była najbardziej dotkliwa.
Jak wynika z analizy naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego we wszystkich 29 krajach rozwiniętych oczekiwane dalsze trwanie życia rosło przed pandemią (konkretnie - średnio w latach 2015-2019). Jak wynika z wyliczeń pandemia koronawirusa zrobiła spustoszenie na niemal całym świecie. Autorzy opracowania odnotowują że, w przypadku krajów Europy Zachodniej taki spadek oczekiwanej długości życia nie był notowany od czasów drugiej wojny światowej, zaś w przypadku krajów Europy Wschodniej - od rozpadu ZSRR.
Z badania wynika, że Polska jest w czołówce państw, w których oczekiwane trwanie życia spadło najmocniej, szczególnie wśród mężczyzn. Jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia mężczyzny w momencie narodzin, to Polska - razem z USA, Litwą i Bułgarią - straciła tutaj ok. 1,5 roku. Te wyliczenia idą w parze z danymi z niedawnej publikacji GUS, według której przeciętna długość życia mężczyzny (w momencie urodzin) wyniosła w 2020 r. 72,6 lat wobec 74,1 lat rok wcześniej. Jeśli chodzi o prognozowane dalsze trwanie życia mężczyzny w wieku 60 lat - to Polska straciła tutaj najwięcej obok USA i Hiszpanii - według analizy Oxfordu ponad 1,4 roku. Dane GUS wskazują, że przeciętne dalsze trwanie życia 60-latka wyniosło w 2020 r. 17,9 lat wobec 19,3 lat rok wcześniej. Dość zauważyć, że w pandemicznym 2020 r. długość dalszego trwania życia Polek i Polaków cofnęła się do poziomów sprzed dziewięciu do nawet kilkunastu lat (w zależności od płci i wieku). Można powiedzieć, że pandemia wymazała oko dziesięciu lat postępu medycyny, systemu opieki na osobami starszymi i innych czynników, które przyczyniały się do wzrostu długości życia mieszkańców Polski. Tylko nieco lepiej wygląda to średnio dla badanych przez naukowców z Oxfordu krajów. Według ich analizy przeciętnie pandemia COVID-19 zniweczyła ok. 5,5-letni postęp w ograniczaniu śmiertelności. Wyliczenia Eustostatu wskazują, że tylko od marca do grudnia 2020 r., nadmierna śmiertelność w całej UE sięgnęła ok. 580 tys. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia za poprzedni rok wskazywały, że choć zakończył się on ok. 1,8 mln śmierci osób zakażonych koronawirusem na całym świecie, to nadmierna śmiertelność sięgała co najmniej 3 mln. Aktualnie liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem na całym świecie przekracza 4,7 mln.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama