Wyróżnione „Klejnotami Ziemi Pszczyńskiej"

5 października 2021
Kobiety powiatu pszczyńskiego. Są widoczne w różnych obszarach codziennego życia. I choć działają w różnych sferach społecznych łączy je: aktywność, kreatywność, przedsiębiorczość, potrafią pogodzić wiele ról jednocześnie. Nie narzekają na to co robią, kochają że mogą służyć drugiemu. Nic więc dziwnego, że bywają inspiracją i wzorem do naśladowania dla innych. Takie słowa padały z różnych ust pod adresem Pań wyróżnionych „Klejnotami Ziemi Pszczyńskiej". Odznaczeniem jest broszka wzorowana na klamerce maneli-bransolety pochodzącej z rodu Promnitzów z XVI wieku, która przedstawia dwie splecione ręce, a pomiędzy nimi serce, będące symbolem miłości. Bransoleta przeznaczona była dla bliskich sobie osób - zaręczonych, stanowiła w przeszłości jednoznaczny akt oddania i zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Doroczna gala wręczenia wyróżnień po raz ósmy odbyła się 24 września w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie te najbardziej są wyróżniane „Klejnotami Ziemi Pszczyńskiej" w kilku kategoriach. Zorganizowana została przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie aby promować aktywność zawodową i społeczną wśród kobiet. Ja podkreślała Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor PUP pomysł wyróżniania aktywnych pań zrodził się, kiedy wskaźnik bezrobocia w tej grupie wynosił aż 70%. - Ale wiąż jeszcze mamy wiele do zrobienia. Dzisiaj tylko 30% kobiet rozpoczyna działalność gospodarczą z myślą innowacyjną z przemysłem 4.0. Dzieje się tak, ponieważ kobiety nie wybierają ścisłych kierunków studiów, ale mam nadzieję, że to się zmieni, bo też jesteśmy dobre w ścisłych przedmiotach - mówiła.
W kategorii Kobieta Społeczna odznaczenia przyznano Stanisławie Pistelok i Józefie Waliczek.
Kobietą Obyczajów i Tradycji została Maria Grygierzec.
Za Kobietą Sztuki i Kultury uznano Agnieszkę Kieloch
Tytuł Kobiety Biznesu przypadł Annie Skrzypiec.
Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Joanna Wiktorko
Wyboru odznaczonych dokonała Kapituła w składzie: Barbara Bandoła - starosta pszczyńska, przewodnicząca kapituły, Paweł Sadza - przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Damian Cieszewski - wicestarosta pszczyński, Agata Tucka-Marek - członek honorowy kapituły oraz Bernadeta Sojka-Jany - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Zgłoszenia nadesłały samorządy, Koła Gospodyń Wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.
Galę uświetnił młodzieżowy chór „Per Spasso” działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Chór prowadzi Katarzyna Machnik, Kobieta Sztuki i Kultury 2017 r. Na flecie zagrała uczennica Ogniska Muzycznego w Pszczynie Sylwia Rębisz przy fortepianowym akompaniamencie nauczycielki, Małgorzaty Kuś-Pytlik. Gwiazdą wieczoru była Barbara Broda-Malon, która wystąpiła z recitalem „ Najpiękniejsze piosenki z dawnych lat”. Na fortepianie towarzyszył jej Grzegorz Kasperczyk, a na skrzypcach Sebastian Malon.
Gala „Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej” odbyła się pod patronatem Starosty Pszczyńskiego, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach Partnerzy uroczystości: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Powiat Pszczyński, Pszczyńskie Centrum Kultury, Ognisko Muzyczne w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama