W rodzinnym gospodarstwie Zachrajów

5 października 2021
Najpierw było zainteresowanie Jak mówi o sobie kocha rolnictwo, a początkowa przygoda z uprawą soi w gospodarstwie rodzinnym stała się swoistym hobby. Wszystko zaczęło się to na przełomie lat 90. ubiegłego wieku poprzez powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego. - Wtedy trafiła do mnie informacja o zaletach i możliwościach wysiewu soi. Najpierw było zainteresowanie, z biegiem lat przekonanie o opłacalności uprawy na szerszą skalę, a z nią koncepcja przetwarzania soi na paszę dla zwierząt gospodarstwa domowego. Jak się okazało roślina ta ma ogromny potencjał i możliwości, że jest ona produktem, który stosuje się do poprawiania jakości żywności, do konserwacji żywności, do podnoszenia walorów smakowych. Wymagało to zainwestowania w profesjonalne urządzenia, które obrabiają soję, następnie ją ekstrudują lub tostują, wytłoczają olej, tak aby podnieść zawartość białka. Przy okazji ekstrudowania lub tostowania związki antyżywieniowe zostają unieszkodliwione - mówi Jan Zachraj z Pielgrzymowic.

Pan Jan był pionierem i pierwszym propagatorem uprawy soi w powiecie pszczyńskim. Stał się znanym producentem nasion tej rośliny, ale i też dostawcą dla innych firm. Gospodarstwo Zachrajów zostało dostrzeżone i nagrodzone ostatnio „Specjalnym Złotym Laurem Przedsiębiorczości”, najwyższym uhonorowaniem przyznawanym przez Powiat Pszczyński dla przedsiębiorstw z bogatą tradycją rodzinną, innowacyjnych i prężnie rozwijających się. W rodzinnym gospodarstwie Zachrajów soja uprawiana jest corocznie na powierzchni 25 - 30 ha. Planowane jest powiększenie areału uprawy. - Soja zajmuje u nas 10 proc. powierzchni gospodarstwa. Skupy są dość daleko od rolników, więc żeby opłacalna była jej dostawa zamierzamy uruchomić skup na miejscu. Soję przede wszystkim wykorzystamy we własnym gospodarstwie. Do produkcji drobiu mięsnego oraz na okoliczny rynek gospodarstw indywidualnych, gospodarstw mleczarskich, które potrzebują soi niemodyfikowanej do produkcji mleka. Konsumenci oczekują, że żaden ze składników paszy nie będzie miał pochodzenia roślin modyfikowanych, a my chcemy zachować nasz rynek żywieniowy w nieskażonej, jak najlepszej formule - opowiada syn.
Soja to roślina strączkowa, która powoli zdobywa świat. Jej popularność wzrasta z roku na rok. Produkty wytwarzane z soi znajdują zastosowanie w kuchni, lecznictwie oraz karmieniu zwierząt. Soja jest rośliną o różnorodnych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Jej nasiona soi są bogatym źródłem białka roślinnego, które jest uznawane za substytut białka krowiego w żywieniu. Podobno 50 g ziarna sojowego może zastąpić półtorej szklanki krowiego mleka albo 150 g wołowiny. Dodatkową zaletą jest fakt, że białko sojowe jest łatwiej przyswajalne niż to zwierzęce, ponieważ nie zawiera szkodliwych dla nas puryn utrudniających przyswajanie potrzebnego wapnia. Oprócz przeznaczenia paszowego jest cennym produktem dla przemysłu spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego i kosmetycznego.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (5 października 2021r.)

Reklama