W powiecie coraz więcej zakażeń

3 listopada 2021
W powiecie pszczyńskim październik był miesiącem wzrostu zakażeń. Łącznie potwierdzono 115 przypadków, głównie w ostatnich tygodniach: 23 - 29 października u 62 mieszkańców, 16 - 22 października - 33 nowe potwierdzone przypadki zakażeń. Nie odnotowano z tego powodu żadnego zgonu. Ogólna liczba szczepień wykonanych na terenie powiatu pszczyńskiego wynosi 68 899, w tym dawka druga - 32 139.

Sytuacja epidemiologiczna, przygotowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do sezonu zimowego oraz współpraca z Wojskami Obrony Terytorialnej były głównymi tematami posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w ostatnim tygodniu października w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnych, pracownicy komórek zarządzania kryzysowego, przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz instytucji współpracujących. Gabriela Niedziela, zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Tychach przedstawiła sytuację epidemiologiczną w naszym powiecie. - Od 1 stycznia do 15 października 2021 r. potwierdzono 5 202 przypadki zakażenia wirusem SARS-COV-2. Na kwarantannę domową skierowanych zostało 10 220 mieszkańców powiatu pszczyńskiego, zmarło 127 osób. W roku 2020 potwierdzono 4 045 zakażeń, zmarły 73 osoby. W obecnym roku statystyki są zdecydowanie wyższe - mówiła i podkreślała, że z dnia na dzień jest coraz więcej potwierdzonych zachorowań. W tym roku kwarantanną objęto 577 uczniów z 43 placówek oświatowych. Obecnie w powiecie pszczyńskim na kwarantannie przebywają uczniowie czterech placówek.
Członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawiali także zagrożenia związane z okresem zimowym i możliwymi ograniczeniami w dostępności zespołów ratownictwa medycznego, spowodowanymi pandemią. - Latem karetki były uzupełniane przez jednostki Lotniczego Pogotowia Ratunkowe. W sezonie zimowym możliwości lotów i lądowania są ograniczone - mówił bryg. Grzegorz Kołoczek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, który zwrócił się do przedstawicieli gmin o opracowanie metod odśnieżania i udostępniania wyznaczonych lądowisk. Ważne jest też umożliwienie dojazdu w te miejsca jednostek ochrony przeciwpożarowej, które zabezpieczą proces lądowania. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaprezentowali siły i środki tej formacji oraz możliwości ich wykorzystania. Zadeklarowali pomoc i współpracę nie tylko w sytuacjach kryzysowych.
Z przedstawionej przez Wojewodę Śląskiego strategii związanej z zabezpieczaniem łóżek covidowych w regionie na wypadek czwartej fal, w momencie, gdy zajęta będzie połowa z nich, będą uruchamiane następne, w rożnych placówkach medycznych na terenie województwa Jak poinformowała Barbara Bandoła, starosta pszczyński, która uczestniczyła we wrześniu w wideokonferencji z Wojewodą Śląskim, Szpital Powiatowy w Pszczynie zabezpieczy 25 łóżek dla pacjentów covidowych oraz pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Szpital będzie posiadał dwa miejsca respiratorowe dla pacjentów z koronawirusem.
red.
powrót

Aktualny numer

Numer 8 (13 maja 2022r.)

Reklama