Strumień pieniędzy dla samorządów

3 listopada 2021
Rządowy program Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych o wielkości powyżej 23 miliardów złotych na dofinansowanie z programów ma otrzymać w Polsce ponad 2 780 gmin, powiatów, miast i miasteczek. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta. Realizowany on jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Nabór wniosków rozpoczął się 2 lipca i trwał do 15 sierpnia 2021 roku. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek jednostek samorządu terytorialnego, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

25 października poznaliśmy szczegóły dotyczące przyznania dotacji z programu Polski Ład na inwestycje samorządowe. Tego dnia w biurze poselskim Grzegorza Gaży w Pszczynie odbyło się spotkanie przedstawicieli kilkunastu samorządów, w tym przedstawicieli władz z terenu powiatu pszczyńskiego, gdzie padły konkretne kwoty dofinansowana zakwalifikowanych projektów. Wśród samorządów które otrzymały dofinansowanie, są powiat i gminy powiatu pszczyńskiego. Będą zrealizowane ze wsparciem z Polskiego Ładu.
• Powiat Pszczyński - modernizacja basenu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki - 6 mln 660 tys. zł,
• Gmina Suszec - rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce - 5 mln 910 tys. zł.
• Gmina Pszczyna - budowa przedszkoli wraz z niezbędną infrastruktura techniczną i zagospodarowaniem terenu w sołectwach Czarków i Studzienice - 8 mln zł,
• Gmina Pszczyna - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego w minie Pszczyna obejmująca modernizację oświetlenia w oparciu o technologię LED - 1 mln 440 tys. zł,
• Gmina Pawłowice - budowa wodnego placu zabaw w gminie Pawłowice - 2 mln 700 tys. zł,
• Gmina Miedźna modernizacja centrum kultury w Woli oraz przyległego terenu - 4 mln 500 tys. zł,
• Gmina Miedźna - budowa i przebudowa dróg, chodników oraz parkingów w gminie Miedźna - 1 mln 900 tys. zł,
• Gmina Kobiór - budowa przedszkola w Kobiórze - 10 mln 455 tys. zł,
• Gmina Goczałkowice - etap 3 budowy centrum przesiadkowego w gminie Goczałkowice-Zdrój przy PCK - - 3 mln 087 tys. 538 zł,
• Goczałkowice-Zdrój - budowa parkingu w rejonie Uzdrowiska - 1 mln 869 tys. 600 zł.
Poseł PiS Grzegorz Gaża podczas spotkania podkreślał, że Polski Ład rozwiązuje wiele problemów. - Cały Polski Ład został stworzony, żeby żyło się lepiej Polakom i dlatego wyszliśmy od tego, żeby tworzyć gospodarkę, wszystko wokół nas. Po pierwsze kwota wolna od podatku. To podatek Chorosińskiej dla rodziców więcej niż czwórki dzieci, gdzie rodzice mogą mieć wysokie dochody i nie płacić w ogóle podatku - wymieniał niektóre założenia. Odnosząc się do obaw samorządowców dotyczących braków w budżecie poseł zaznaczył:
- Rzeczywiście, skutek może być taki, że jednostki samorządowe mogą się martwić o to, że zmniejszy się u nich dochód. Dlatego celowo przeznaczyliśmy 162 miliardy na dodatki dla gmin, dzięki którym nie wpłynie do budżetu mniej środków. Wyliczyliśmy to z pewnym dodatkiem przewidzianym do rozdysponowania do roku 2023, czyli do wyborów parlamentarnych. To czas, w którym rząd będzie miał realny wpływ na budżet. Rzeczywiście, ten dodatek może nie pokrywać w pełni inflacji, ale jest to na pewno zadośćuczynienie ewentualnego zmniejszenia budżetu samorządów - wyjaśnia poseł. - Przy kampanii wyborczej jeden z polityków czołowych powiedział: pieniędzy nie ma i nie będzie. Chodziło o program 500+. Okazało się, że zwiększyliśmy ten program właściwie do granic możliwości, bo wcześniej pieniądze były tylko na dziecko drugie i kolejne. A pieniądze są, tak samo przy Polskim Ładzie wiem, że samorządy nie zostaną pokrzywdzone. Zaczęliśmy od tego, żeby mieszkańcy mieli największe korzyści dla siebie. Są zagrożenia - zawsze są przy każdych zmianach, ale często to są tylko nasze obawy, bo człowiek ma taką naturę, że boi się zmian, boi się tego co nowe. Śmiało mogę powiedzieć, że Polski Ład daje nam bardzo duże szanse, duże inwestycje dla gmin, bo jeśli gmina płaci tylko 5 procent tych inwestycji, to może śmiało ubiegać się o środki. Dzisiejsze spotkanie wskazuje na to, jak wielu wójtów wyczekiwało na taki program, w którym dostaną bardzo duże środki. Weźmy przykład Kobióra, który ma zaledwie 20-milionowy budżet, a dostaje 10 milionów dotacji. Tam by nigdy nie powstało nowe przedszkole, które obecnie jest w starym budynku, którego rozbudowywanie jest tylko chwilowym zaspokojeniem potrzeb. Teraz możemy mówić o nowym budynku wielofunkcyjnym, spełniającym wszystkie potrzeby - wyjaśnia Grzegorz Gaża. - Przy kolejnych wyborach parlamentarnych Polacy zdecydują, czy projekt Polski Ład się sprawdzi - dodał pszczyński poseł.
Nie wszystkie złożone projekty, jak choćby wniosek dotyczący budowy kanalizacji w sołectwie Piasek, który nie znalazł źródła finansowania. - Temat rozbudowy kanalizacji i jej finansowania był przedmiotem spotkania w lipcu, kiedy rozmawialiśmy wspólnie z posłem Grzegorzem Gażą, burmistrzem Dariuszem Skrobolem, skarbnikiem gminy Arturem Krawczykiem oraz radnymi. Choć ta inwestycja nie znalazła finansowania w programie Polski ład, to pozostaje ona w grupie najważniejszych zadań, które przed nami stoją. Na pewno nadal będziemy poszukiwać środków, które pozwolą nam tę inwestycję realizować - zapowiada Piotr Sidzina, zastępca burmistrza. Powiat pszczyński otrzymał 6,6 mln zł. Nie udało się pozyskać dofinansowania wniosków dotyczących rozbudowy dróg powiatowych w miejscowości Miedźna i Frydek na odcinku od skrzyżowania z ul. Bieruńską do skrzyżowania z ul. Górnośląską za 18,2 mln zł oraz przebudowy ul. Zebrzydowickiej w Pielgrzymowicach za 5 mln zł.
Przed samorządowcami jeszcze w tym roku odbędzie się jeszcze drugi nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji z Polskiego Ładu.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (19 października 2022r.)

Reklama