Kto odśnieży drogi ?

30 listopada 2021
Przygotowanie służb do zimy oraz omówienie stanu bezpieczeństwa w powiecie były głównymi tematami listopadowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Podczas akcji „Zima” brygada Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie zajmie się odśnieżaniem większości, bo ponad 160 km dróg powiatowych i znajdujących się przy nich chodników na terenie gmin: Pszczyna, Miedźna, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór oraz drogi powiatowe w gminie Suszec. Gmina Pawłowice sama zajmie się koordynowaniem oraz nadzorowaniem akcji „Zima”, utrzymując drogi powiatowe i chodniki na swoim terenie. Gmina Suszec zajmie się odśnieżaniem chodników. Pieniądze na ten cel przekaże Powiat Pszczyński. Na akcję „Zima” Powiat Pszczyński zabezpieczył w tym sezonie blisko 1,5 mln zł.

PZD dysponuje trzema własnymi pługopiaskarkami na ciągnikach rolniczych, mikrociągnikiem do odśnieżania chodników oraz ładowarką. PZD wspierać będzie wyłoniona w przetargu firma Usługi Transportowo-Sprzętowe Jan Romanko z Pszczyny, której powierzono w sezonie 2021/2022 do utrzymania 85 km dróg wojewódzkich na terenie powiatu pszczyńskiego. Firma zapewni co najmniej cztery piaskarko-solarki oraz pięć samochodów ciężarowych z pługami, do tego pług wirnikowy oraz sprzęt do odśnieżania chodników

Pożary, przestępstwa

Podczas spotkania omówiono też stan bezpieczeństwa. Na terenie powiatu od stycznia do końca października doszło do 152 pożarów, a 1 059 interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej związanych było usuwaniem skutków miejscowych zagrożeń. Strażacy zweryfikowali również 80 zgłoszeń jako fałszywe.

Z kolei Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie przyjęła zgłoszenia o 1 377 popełnionych przestępstwach. 312 z nich dotyczyło wybranych 7 kategorii, wpływających bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, jak kradzieże w włamaniem, kradzieże mienia, czy bójki. W 36 wypadkach drogowych zginęło 8 osób, a 43 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 63 nietrzeźwych kierujących. Doszło do 978 kolizji.

Służby angażują się w działania związane z epidemią - straż pożarna prowadziła działania związane ze szczepieniami, dostarczała maseczki i ulotki, natomiast policja przeprowadziła niemal 8 000 interwencji pod kątem przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Istotne są także działania podejmowane przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Pszczynie, który kontroluje bezpieczeństwo użytkowania budynków i innych obiektów budowlanych.

pow.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (19 października 2022r.)

Reklama