Dużo zgonów

19 grudnia 2021
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa, a czwarta fala pandemii wciąż przybiera na sile. 14 grudnia Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 17 460 osób, a 537 pacjentów zmarło z powodu ciężkiego przebiegu samego zakażenia lub jego współistnienia z chorobami przewlekłymi. Najwięcej w województwie mazowieckim (2479), na drugim miejscu śląskie (1991). Od początku epidemii zachorowało już 3 857 085 osób, a zmarło 89 045. Za wyleczonych uznaje się 3 333 313 dotychczasowych zakażonych. Jest to wzrost o 19 070 od poniedziałku 13 grudnia. Na kwarantannie przebywało 595 tysięcy Polaków. W szpitalach covidowych pacjenci zakażeni koronawirusem zajmują 24 542 z dostępnych 31 447 łóżek oraz 2 132 z dostępnych 2 845 respiratorów.

W powiecie pszczyńskim, w ostatnich dwóch tygodniach też odnotowano wzrost zakażonych i zgonów. W dniach 4 -10 grudnia było 426 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń oraz 12 zgonów. Z przedstawionego raportu resortu zdrowia w okresie 27 listopada - 3 grudnia potwierdzono 563 nowe przypadki zakażeń oraz 7 zgonów. W ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie szczepieniami. We wrześniu i październiku w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych przy ul. Zamenhofa 5a w Pszczynie podawano preparat przeciwko COVID-19 średnio 30 osobom dziennie. W ostatnich dniach października do punktu zgłaszało się zaledwie po kilkanaście osób, dlatego od początku listopada działa on tylko w weekendy. W połowie listopada zainteresowanie szczepieniami wzrosło, a w ostatnią sobotę i niedzielę zaszczepionych zostało 468 osób. W tych ostatnich dniach nie brakowało w tym punkcie emocji i słownych utarczek.
Pracownicy Powiatowego Punktu Szczepień Powszechnych dokładają wszelkich starań, aby zaszczepić wszystkich chętnych. Jednak w ostatnim czasie spotkali się z przykrymi incydentami ze strony części osób. - Bardzo proszę o szacunek dla medyków i wszystkich osób pracujących w punkcie szczepień. Nic nie usprawiedliwia wyzwisk i gróźb kierowanych w stronę personelu, który od wielu miesięcy dokłada starań, żeby szczepienia przebiegały w dobrej atmosferze. Negatywne zachowania oddziałują nie tylko na personel, ale również na pozostałe osoby oczekujące na usługę - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Ogólna liczba wszystkich wykonanych szczepień wykonanych w w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych na dzień 6.12.2021 r. wyniosła 31 034, w tym druga dawka:14 199.
W związku ze wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko COVID-19, punkt zlokalizowany przy boisku Orlik przy ul. Zamenhofa 5a będzie działał przez 5 dni w tygodniu, w tym jak do tej pory w weekendy. By ograniczyć kolejki, zaleca się rejestrację na szczepienia. 2 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 2 do 24 grudnia osoby z wystawionym e-skierowaniem będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego zapisania się. Ilość wolnych dawek będzie jednak ograniczona. W grudniu w tej samej lokalizacji ruszą także szczepienia drive-thru.
Od początku grudnia, w związku ze znacznym wzrostem zainteresowania szczepieniami punkt będzie działał dodatkowo w czwartki, piątki i poniedziałki w godzinach od 15.00 do 20.00. Szczepienia w sobotę i niedzielę pozostają bez zmian (od 9.00 do 17.00). Na szczepienie można się zarejestrować: dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 lub internetowo przez e-rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl lub, dzwoniąc do Powiatowego
Warto przypomnieć, że na terenie powiatu pszczyńskiego działa także 18 punktów szczepień populacyjnych (głównie w ośrodkach zdrowia i aptekach). Ich adresy dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia otwiera się w nowym oknie
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (19 października 2022r.)

Reklama