KRZYWA SPADA

11 marca 2022
6 marca 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 697 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób. W szpitalach przebywało obecnie 9 456 pacjentów chorych na koronawirusa. Z reguły w czasie weekendowym jest wynikiem niższym. Nie mniej jednak potwierdza on tendencją spadkową zakażeń. 1 marca było 12 984 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce, odnotowano zgony 269 osób. Dla porównania przed tygodniem - 22 lutego - resort poinformował o 18 792 nowych przypadków COVID-19 i zgonach 325 pacjentów. 2 marca było 14 737 nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano zgony 277 osób.. Tu podobnie znacznie mniej z tej sprzed przed tygodniem - 23 lutego, kiedy było 20 456 nowych przypadków i zgonach 360 chorych. W następnych dniach tendencja spadkowa zakażeń także się utrzymywała. O tak wyraźnych spadkach trudno mówić porównując liczę zgonów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia spada obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych. 2 marca było 11 627 osób, czyli o 1 226 mniej niż dzień wcześniej. Znacznie zmniejsza się też ilość zakażeń w województwie śląskim i powiecie pszczyńskim.

W wyniku tendencji spadkowych od 1 marca obowiązują łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Przestały obowiązywać m.in. wszystkie limity osób - w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostały otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Nadal obowiązują maseczki, izolacja i kwarantanna. - Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Ograniczamy te obostrzenia, ale nadal będzie obowiązywało m. in. noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza sklepach czy w komunikacji miejskiej. Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników w skróconym czasie - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Pandemia koronawirusa łagodnieje, ale całkiem nie odpuszcza. Utrzymywanie dystansu społecznego m.in. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy i mieszkaniu. Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC). Nadal obowiązuje zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Maseczkę trzeba nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Jeśli zachorujemy, bez zmian będziemy musieli poddać się izolacji. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkamy z osobą, która jest zakażona koronawirusem. Jeśli mieszkamy z osobą chorą, nasza kwarantanna trwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Kwarantanna obowiązuję także kiedy wracamy z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.
powrót

Aktualny numer

Numer 7 (8 czerwca 2022r.)

Reklama