Otwarte serca mieszkańców

11 marca 2022
Z dnia na dzień rośnie liczba uchodźców z terenów ogarniętych wojną na Ukrainie, którzy szukają schronienia w Polsce. 7 marca, w 13 dniu walk granicę przekroczyło pomad 1 milion uciekinierów. Z każdym dniem liczba ta rośnie i szacuje się, że uchodźców będzie wkrótce drugie tyle. Są przyjmowanie na terenie całej Polski. Województwo Śląskie uruchomiło praktyczne narzędzie pomocne dla skojarzenia mieszkańców naszego regionu oferujących pomoc mieszkaniową dla obywateli Ukrainy. Strona internetowej: https://slaskiedlaukrainy.pl. jest prowadzona w dwóch językach - polskim i ukraińskim.

Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu postanowieniem wojewody będą koordynować pomoc obywatelom Ukrainy na danym terenie wspólnie z samorządami gminnymi. Chodzi zarówno o organizację doraźnych miejsc zakwaterowania, organizację wyżywienia, pomocy socjalnej i psychologicznej, a także koordynację akcji humanitarnych. Pomoc będzie dotyczyła wszystkich osób, które przekroczyły granicę po 24 lutego.
Już 26 lutego do Pszczyny zaczęli docierać pierwsi uchodźcy, najczęściej kobiety wyczerpane wędrówką i pełni strachu o bliskich, którzy zostali w ojczyźnie. Na terenie naszego powiatu schronienie znaleźli u mieszkańców m.in. w Pszczynie, w Kobiórze czy Woli. Powiat pszczyński uruchomił adres mailowy [email protected] pod którym zbierane są informacje o chęci pomocy ze strony mieszkańców i firm. Na 1 marca wpłynęło 81 ofert zakwaterowania dla ponad 240 osób. Są także deklaracje pomocy medycznej, tłumaczeń, pomocy w transporcie, organizacji posiłków, wyżywienia, osób chcących się zaangażować, jako wolontariusze. Powiększa się baza obiektów, w których można zakwaterować uchodźców z Ukrainy na terenie naszego powiatu. Na 7 marca są to 330 miejsca, z czego kilkadziesiąt jest zajętych. Gmina Goczałkowice przygotowała pokoje dla matek z dziećmi w budynku byłego przedszkola. Gmina Pawłowice przygotowuje 60 miejsc w domach ludowych w Pniówku i Jarząbkowicach. W Domu Seniora w Woli przygotowano 20 miejsc dla osób schorowanych, z niepełnosprawnościami, wymagających opieki. W sytuacji, gdy ilość potrzebujących będzie większa niż zaoferowane przez mieszkańców lokale, stworzone będą warunki w internacie PZS nr 2 i w innych miejscach wspólnie z gminami po koordynacji z burmistrzem i wójtami.
Wielu Ukraińców przyjeżdża i przyjedzie do naszego miasta, nie znając nikogo. Mieszkańcy powiatu starają się czynić wszystko, by uchodźcy mogli poczuć pod ich skrzydłami chociażby namiastkę prawdziwego domu. Kamil, który wraz z najbliższymi zorganizował lokum dla dwóch Ukrainek z dziećmi spodziewa się przybycia trzech kolejnych, od lat zna wielu Ukraińców zamieszkujących Pszczynę. Na udostępnienie kawałka swojej przestrzeni zdecydowała się również pani Bożena. - W domu mogłam wygospodarować pokój dla trzech osób - matki z dwójką dzieci w dowolnym wieku. Mają też dostęp do kuchni i łazienki. Jeśli tylko mogę podzielić się sufitem, podłogą i kawałkiem bezpiecznej przestrzeni, to dlaczego miałabym tego nie zrobić?. Takich przypadków dania schronienia uchodźcom jest coraz więcej.
Mobilizują się także lokalni przedsiębiorcy. Wielu z nich od lat zatrudnia ukraińskich pracowników. Właściciel jednej z pszczyńskich firm, pragnący pozostać anonimowym, zapewnił lokum 6 rodzinom z Ukrainy, w tym 11 dzieciom.. Lokalni przedsiębiorcy pomagają również na wszystkie możliwe sposoby. 26 lutego rozpoczęli zbiórkę żywności, artykułów higienicznych, pieluch, koców, ciepłych akcesoriów, namiotów i leków. Zwerbowali busy i kierowców, a także zorganizowali magazyny, w których można przechowywać posortowane paczki.
Powiat Pszczyński w budynku przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie zorganizował punkt przyjmowania rzeczy nowych, oryginalnie zapakowanych przekazując przybyłym rodzinom lub do konwoju humanitarnego na Ukrainę. Wsparcie zaoferował partnerski niemiecki powiat Anhalt-Bitterfeld, gdzie zorganizowali podobna zbiórkę, a pomoc rzeczowa trafi do powiatu pszczyńskiego początkiem marca.
Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie uruchomił infolinię w zakresie zgłaszania ofert pracy przez pracodawców oraz informacji o zatrudnianiu uchodźców. Można skontaktować się w godzinach pracy urzędu, pod numerem telefonu 32 210 27 34. Ruszyła także specjalna infolinia w zakresie pośrednictwa pracy, zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, ofert pracy oraz informacji na temat zatrudniania uchodźców. Infolinia (w języku polskim) działa pod numerem telefonu (+48) 723 991 209 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -17.00.
M.R.
powrót

Aktualny numer

Numer 7 (8 czerwca 2022r.)

Reklama