Niezasadne i nieekonomiczne ?

13 maja 2022
Szanowny Panie Redaktorze Kilka miesięcy temu byłam na sesji Rady Miejskiej aby przedstawić zwyczajne, przyziemne problemy, nurtujące mieszkańców Pszczyny i okolic. Jedną z tych spraw, uważam pilnych, jest stworzenie grupy lub grup w mieście czy na osiedlach, pod nazwą np. złota rączka. W tym celu skierowałam do Pana Burmistrza pismo tej treści: „W imieniu starszych i samotnych mieszkańców Pszczyny zwracam się z prośbą o pilne stworzenie i uruchomienie pomocy pt. złota rącza (temat sygnalizowałam na sesji). Złota lub złote rączki musiałyby mieć stałe pomieszczenie - warsztat z drobnym sprzętem, telefonem i świadczyć usługi typu: wkręcenie, przybicie, zawieszenie, zamontowanie, itp., itd. Liczę, liczymy na szybkie i konkretne działanie.” Pismo podpisane przeze mnie i poparte przez dwa stowarzyszenia emerytów i rencistów, a także przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Spora grupa osób zrzeszonych i niezrzeszonych czeka na takie udogodnienia i ułatwienie życia.

Otrzymałam odpowiedź z AZK podpisaną przez p. dyrektor AZK. Brzmi dosłownie: „dot. uruchomienie pomocy pt. złota rączka. Administracja Zasobów Komunalnych w Pszczynie w odpowiedzi na prośbę dot. uruchomienia pomocy pt. złota rączka na terenie gminy Pszczyna wiązałoby się z rozbudowaniem działań AZK Pszczyna o osoby, które miałyby się zajmować sprawami opisanymi w Państwa piśmie jest niezasadne i nieekonomiczne. W związku z powyższym takie działanie w obrębie jednostki AZK Pszczyna nie będą uruchamiane.”
No i tak. Pismo jest niejasne, o zawiłej, błędnej treści. Równie dobrze można by napisać „SPADAJ” (efekt ten sam!). A mogło być inaczej tzn. ktoś zorientował by się, jak można zorganizować taką pomoc dla starszych - może w gestii rad osiedlowych, może szanowni radni znający swój teren i wyborców coś wymyślą, a może wśród emerytów jest sporo fachowców z prawdziwego zdarzenia, chętnych do pomocy, bo przede wszystkim chodzi o organizację tego pomysłu. Tyle i aż tyle!
Czy to rzeczywiście problem nie do przeskoczenia?! A może by zasięgnąć informacji o organizacji złotej rączki w śląskich miastach, które już uruchomiły taką pomoc!
P.S. Po ostatnim zebraniu na osiedlu Daszyńskiego, na którym temat poruszono, zajarzyło światełko - pierwszą „złotą rączkę” postanowił uruchomić mieszkaniec Jankowic. I o to chodzi! Brawo! Czekamy na następnych!
Łucja Prządka
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (19 października 2022r.)

Reklama