25-28 czerwca: rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny

8 czerwca 2022
Marszałek i Burmistrz zapraszają Inauguracja obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. miała miejsce w czerwcu 2019 roku w Pszczynie. Tutaj także, w dniach 25-26 czerwca, odbędą się uroczystości zwieńczające cykl wydarzeń upamiętniających okres Powstań Śląskich. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają do naszego miasta na „Przestrzenie wolności”, rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny kończący obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. Rodzinny weekend edukacyjno-artystyczny rozpocznie się od pierwszego lotu konkursowego w ramach II Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Tego dnia na terenie Parku Zamkowego odbędzie się konkurs latawców „Śląskie Drachy”. Ciekawym punktem programu jest widowisko artystyczne „Elegia Śląska” przygotowane przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W trakcie całego weekendu nie zabraknie miejsca na spektakle i przedstawienia upamiętniające tak ważne dla Ślązaków wydarzenia. W sobotę o godz. 17:30 na pszczyńskim rynku zaplanowano żywą lekcję historii, czyli inscenizację historyczną. Ostatnim punktem sobotniego programu będzie koncert Kaśki Sochackiej W niedzielę, 26 czerwca uroczystości rozpoczną się od Intronizacji Króla Kurkowego. Następnie o godz. 10:30 w Parku Zamkowym odprawiona zostanie msza polowa. W samo południe natomiast odbędą się oficjalne uroczystości i parada służb mundurowych. Dla uczestników rodzinnego weekendu edukacyjno-artystycznego przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich można wymienić koncert Orkiestry Diverto, pokazy kulinarne Remigiusza Rączki, czy koncert „Wam Powstańcy - gizdy z Pszczyny”, podczas którego będzie okazja, aby wysłuchać pieśni powstańcze wykonywane w nowych aranżacjach. Wieczorem na scenie zaprezentuje się Sebastian Riedel i Michał Kielak. Ostatnim artystą, który wystąpi podczas weekendu w Pszczynie, będzie Gromee.

Trzy powstania śląskie z lat 1919-1921 stanowią jeden z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii odradzającego się po I wojnie światowej państwa polskiego, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski. Powstania zwróciły uwagę społeczności międzynarodowej na problem Śląska i dążenia mieszkającej tutaj ludności. 20 czerwca 1922 polskie oddziały dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły od strony Szopienic do Katowic. 16 lipca 1922 roku na katowickim rynku zorganizowano wielką uroczystość połączenia części Górnego Śląska z Macierzą. Podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Był to końcowy akt formowania odradzającego się państwa polskiego oraz kształtowania jego zachodniej granicy.
Zdjęcie z prezydentem
Upamiętniając te wydarzenia, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącąj ustanowienia 20 czerwca - Narodowym Dniem Powstań Śląskich W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych, z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele. Obecni byli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski oraz radni Sejmiku - Zbigniew Przedpełski i Piotr Czarnynoga, a także Pełnomocnik Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy dr Bartosz Kuświk, Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, dyrektor Muzeum Sląskiego Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Andrzej Drogoń oraz Zespół Śląsk.
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było konsekwencją apelu wystosowanego do Prezydenta RP przez Sejmik Województwa Śląskiego. Celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o tych wydarzeniach, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej. - - Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci i oddanie hołdu bohaterom, którzy przywrócili Śląsk Polsce. Ich bezprzykładne męstwo i poświęcenie wzbudza najwyższy szacunek i wyrazy uznania. Ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich będzie tego szczytnym i godnym zwieńczeniem - uzasadniał Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Mam nadzieję, że ten dzień wkrótce zostanie ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Powrót Śląska do Polski to ważny moment w naszej historii. 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk, dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu Powstań Śląskich. To forma hołdu oddanego uczestnikom tych wydarzeń i wierzę, że to święto zaistnieje podobnie jak ustanowione niedawno święto związane z Powstaniem Wielkopolskim” - mówił prezydent RP, Andrzej Duda.
- Dziękuję panie prezydencie za ten gest, był pan z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich. Wierzę, że dzisiaj ta saga powstańcza znajduje piękny finał i Sejm RP przychyli się do pana wniosku o ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich.. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy kultywować ich pamięć i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.
.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (27 września 2022r.)

Reklama