Burmistrz rozczarowany

8 czerwca 2022
Gmina Pszczyna z rządowego programu Polski Ład otrzymała 5 mlm złotych na rozbudowę dróg ulic Wilczej w sołectwie Studzienice oraz Gajowej i Jesionowej w Pszczynie. - Oczywiście cieszę się, że uzyskaliśmy to dofinansowanie i że wkrótce będziemy mogli przeprowadzić oczekiwane przez mieszkańców prace na wspomnianych drogach. Dzięki temu wybudowane zostaną nowe odcinki o łącznej długości około 1,85 km. To ważne zadanie - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. Podobne kwoty otrzymały gminy Kobiór i Miedźna i o 3 mln więcej Suszec, Wnioski pozostałych gmin i powiatu pszczyńskiego zdobyły ponad dwukrotne większe uznania w przydziale pieniędzy

Po ogłoszeniu wyników w pszczyńskiej gminie pozostał jednak niedosyt, a nawet zawód. Gmina aplikowała w ramach II naboru do rządowego programu Polski Ład o środki m.in. na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w sołectwie Piasek i modernizację oczyszczalni. Po cichu liczono na uwzględnienie wniosków. Niestety nie zostały one uwzględnione w podziale funduszy na inwestycje. To dyżurny od lat temat przewijających się w postulatach mieszkańców na zebraniach sołeckich. Wykonanie prac kanalizacyjnych to inwestycja za dziesiątki milionów złotych i gmina bez środków zewnątrz z tym sobie nie poradzi.
- Trudno ukryć rozczarowanie, że w Rządowym Funduszu Polski Ład: Programie Inwestycji Strategicznych dofinansowania nie otrzymała ani rozbudowa kanalizacji sanitarnej w sołectwie Piasek (o którą tak usilnie się walczymy kolejny rok!), ani bardzo ważna modernizacja dwóch oczyszczalni ścieków. Wielu mieszkańców pytało mnie, dlaczego tak ważne przedsięwzięcia nie znalazły się na liście programu Polski Ład. Chciałbym Państwo móc odpowiedzieć. Niestety, nie dostałem odpowiedzi - ocenia sytuację Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny. Jednocześnie dodaje - Niemniej zapewniam, że rozbudowa kanalizacji w sołectwach pozostaje dla nas bardzo ważnym zadaniem. Realizacja tej inwestycji wymaga jednak olbrzymich nakładów finansowych. Wiem, że oczekiwania mieszkańców są, aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane, dlatego będziemy kontynuować starania o niezbędne na ten cel fundusze, również w kolejnych edycjach Polskiego Ładu.
red.
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (19 października 2022r.)

Reklama