Akcja bezpłatnych badań

8 czerwca 2022
Od 3 czerwca do 26 sierpnia potrwa akcja bezpłatnych badań dla dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn i seniorów prowadzona przez Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Joannitas w Pszczynie. Zaproszenia na badania będą rozdawane poszczególnym grupom pacjentów zgodnie z ustalonym harmonogramem. Akcja ma na celu uświadomienie pacjentom jak ważne jest regularne sprawdzanie ogólnej kondycji naszego zdrowia. Wczesne wykrycie w przypadku wielu groźnych chorób poprawia rokowania i może przyczynić się do całkowitego wyleczenia schorzenia i uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Szpital Joannitas w Pszczynie przywiązuje ogromną wagę do edukacji pacjentów w zakresie profilaktyki chorób wewnętrznych i regularnie podejmuje działania mające na celu uświadamianie istotnych kwestii dotyczących zdrowia. 600 pakietów bezpłatnych badań dla dzieci i młodzieży oraz różnych grup dorosłych to doskonała zachęta do zwolnienia szybkiego tempa i posłuchania własnego organizmu. - Statystyki szpitalne jasno pokazują, że wielu trafiających do nas pacjentów wymaga długotrwałej hospitalizacji, ponieważ zlekceważyli występujące u nich objawy, zrzucając je na karb chwilowej niedyspozycji. Zdarza się także, że część chorób w początkowym stadium nie daje żadnych oznak nieprawidłowości. Podstawowe badania to często jedyny sposób na wykrycie i zdiagnozowanie problemu. Wiedza, co jest nie tak z naszym organizmem, to krótszy czas reakcji i przyspieszenie procesu rekonwalescencji poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia.- mówi mgr Karolina Płoszaj, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Szpitala w Pszczynie.
Jednym z podstawowych badań kontrolnych jest proste badanie morfologii krwi. Umożliwia ono ocenę układu czerwonokrwinkowego i białokrwinkowego oraz płytek krwi pacjenta. Pozwala oznaczyć stężenie hemoglobiny, określić liczbę krwinek czerwonych i białych oraz niektóre ich własności, np. wielkość oraz stopień wysycenia hemoglobiną, a także proporcje między poszczególnymi z nich. Wszystkie te wyniki pozwalają określić ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, m.in. chorób rozrostowych układu krwiotwórczego, niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza czy witaminy B12.
Bezpłatne pakiety - dla kogo i kiedy do odbioru?
Wydawanie bezpłatnych zaproszeń określono specjalnym harmonogramem i odbywać się będzie w rejestracji do Medycznego Laboratorium Diagnostycznego od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00. 26 maja rozpoczęło się wydawanie zaproszeń dla kobiet (100 sztuk - morfologia, glukoza, marker nowotworowy CA-125) a 1 czerwca dla dzieci i młodzieży (300 sztuk - pełna morfologia i glukoza). Z kolei mężczyźni będą mogli zgłaszać się po odbiór bezpłatnych zaproszeń od 23 czerwca (100 sztuk), a w ich pakiecie znalazły się: morfologia, glukoza i marker nowotworowy PSA. Od 20 lipca zaproszenia będą czekały na seniorów (100 sztuk - glukoza we krwi).
Jak się przygotować?
Ważne jest by odpowiednio przygotować się do badań. Morfologię krwi najlepiej wykonywać w godzinach porannych (7:00-10:00). Do badania należy zgłosić się na czczo. Krew najczęściej pobiera się z żyły łokciowej. Około 30 minut przed samym badaniem zaleca się wypicie szklanki wody. Badanie glukozy we krwi również przeprowadza się na czczo w godzinach porannych.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne ma w ofercie następujące badania: bada¬nia hematologiczne, biochemiczne, anal¬iza moczu i kału, bada¬nia koagulologiczne, bada¬nia gazometryczne, mark¬ery żół¬taczki i nowotworowe, bada¬nia hormonalne, bada¬nia serologiczne. Laboratorium wykonuje także zlecenia komercyjne. Wykwalifikowany zespół diagnostów laboratoryjnych jest do dyspozycji pacjentów od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-14.
Barbara Zejma-Oracz
powrót

Aktualny numer

Numer 12 (19 października 2022r.)

Reklama