Działo się, działo

8 czerwca 2022
Pierwsza niedziela w Pszczynie upłynęła pod znakiem wiosennej pogody i interesujących imprez. Dużo ciekawego działo się na Rynku, w parku i na ulicach miasta. 5 czerwca na Rynku odbywał się „Mały Brzym” oraz „Spotkania pod Brzymem”, a mieszkańcy i turyści mogli poznać, posmakować i zaopatrzyć się w lokalne produkty, którym przyznano certyfikaty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. W Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego o Puchar Burmistrza, wzięło udział prawie 650 zawodników

W 20. Pszczyńskich Prezentacjach Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Mały Brzym" na scenie wystąpiło 10 zespołów w ramach XX Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych, m.in. Dziecięcy Zespół Regionalny „RADOŚĆ” z Radostowic, Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” z Frydku, Łąckie frelki i karlusy z Łąki oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Młode Pszczynioki” z Pszczyny. Po tym publiczności, w ramach 46. Spotkań pod Brzymem, zaprezentowało się 11 zespołów ludowych historycznej ziemi pszczyńskiej. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Beskyd" z Republiki Czeskiej. Wszystko to odbywało się w otoczeniu stoisk lokalnych rolników, pszczelarzy, rękodzielników, restauratorów i przedsiębiorców promujących produkty wyróżnione znakiem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, którym oficjalnie wręczone zostały certyfikatów Komisja Certyfikacyjna przyznała prawo posługiwania się tym znakiem jakości 26 produktom wytwarzanym przez 13 producentów. W tym gronie znalazły się m.in. wytwarzane w domowych zagrodach sery kozie i krowie, borowina i solanka z goczałkowickich złóż, miody odmianowe i z dodatkiem suszonych kwiatów, mydła, woreczki z lawendą, pasztet z gęsiną, chleb z łopaty, kopy pszczyńskie, rolada śląska z kluskami i modro kapusta, haft ręczny - czepidło, jaja czy pszczyńskie grzybki. Było także stoisko czeskiego partnera z lokalnymi produktami oznakowanymi marką „Beskydy - originální produkt", a ukraińskie specjały serwowały obywatelki Ukrainy, które znalazły w naszym powiecie schronienie przed wojną.
W tym czasie z Rynku wystartowała tegoroczna edycja Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego o Puchar Burmistrza, impreza sportowa z wypracowaną renomą, w której wzięło udział prawie 650 zawodników. Mieli oni do pokonania trasy o długości 5 km oraz 10 km. Po zakończeniu biegu głównego przeprowadzona została rywalizacja dzieci i młodzieży. Po raz kolejny swoją formę mogli sprawdzić miłośnicy Nordic Walking Tradycyjnie podczas Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego miała miejsce akcja charytatywna. W tym roku zbierane były środki przeznaczone na rehabilitację dla Olka i Florka. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rehabilitację chłopców.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (27 września 2022r.)

Reklama