Weekend patriotyczno - edukacyjno - artystyczny

6 lipca 2022
25 i 26 czerwca w Pszczynie odbył się rodzinny weekend patriotyczni - edukacyjno -artystyczny kończący obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski Obchody rozpoczęła historyczna inscenizacja "Powitanie Wojska Polskiego w Goczałkowicach w 1922 r.". Przypomniano wydarzenia sprzed 100 lat i wybitne postacie, które odegrały znaczną rolę w procesie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, m.in. Wojciecha Korfantego oraz generała Szeptyckiego, który od początku wspierał walkę powstańców. W pochodzie szli powstańcy z Józefem Szenderą i Aleksym Fizią na czele, kobiety - sanitariuszki i dzieci. Jednym z bohaterów powstań był ks. Jan Kapica, a wierszykiem wojsko polskie witała Basia Krzyżowska, wnuczka powstańca. Była też para książęca - książę Jan Henryk XV, księżna Daisy i nowa polska władza - starosta pszczyński Franciszek Lerch. Inscenizację przygotowały grupy rekonstrukcji historycznych z Pszczyny, Wodzisławia Śląskiego, wspierane m.in. przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie.

Na pszczyńskim Rynku odbyła się inscenizacja, ukazująca moment połączenia części Górnego Śląska z Polską, uroczystości, która wydarzyła się w naszym mieście 100 lat temu. Po południu w Parku Zamkowym można było obejrzeć, jedyne w swoim rodzaju widowisko artystyczne pod "Elegia Śląska". Zostało ono przygotowane przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Tego dnia wczesnym rankiem odbył się IV Pszczyński Bieg Powstańczy. Wydarzenie było sportowym akcentem rodzinnego weekendu edukacyjno-artystycznego kończącego czteroletnie obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Podobnie jak w latach ubiegłych na starcie, na Rynku biegacze mieli na sobie koszulki startowe w dwóch barwach żółtej i niebieskiej i wspólnie utworzyli piękną, żywą śląską flagę. Trasa IV Biegu Powstańczego wiodła od Rynku, przez ulice Starówki, Park Zamkowy, osiedle Powstańców Śląskich i ponownie przez park, Starówkę z metą na miejscu startu. Wraz ze wschodem słońca z pszczyńskiego Parku Zamkowego wystartowały balony. A to wszystko w ramach zawodów "In The Silesian Sky", będących częścią zaplanowanych na ten weekend "Przestrzeni wolności" Klimatyczny koncert Kaśki Sochackiej, laureatki Fryderyka 2022 w Parku Zamkowym w Pszczynie zwieńczył pierwszy dzień wydarzenia "Przestrzenie Wolności”.
Drugiego dnia w Parku Zamkowym została odprawiona uroczysta msza polowa. Następnie ulicami Pszczyny przemaszerował Śląski Korowód Patriotyczny. Oficjalne uroczystości 100-lecia powstań śląskich i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, a także parada odbyły się na Rynku. Burmistrz Pszczyny wyróżnił repliką Gwiazdy Górnośląskiej 21 osób i instytucji za wkład oraz wysiłek włożony w godne uczczenie ważnych dla Śląska i Pszczyny wydarzeń historycznych. Gwiazda Górnośląska ustanowiona w 1925 roku nadawana była w dowód uznania zasług w walkach o powrót Śląska do Polski. W setną rocznicę wybuchu Powstań Śląskich z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego, Zarządu Województwa Śląskiego oraz środowisk społecznych i kulturalnych podjęto decyzję o wykonaniu jej kopii Replikę Gwiazdy otrzymali” Powiat Pszczyński, zastępca burmistrza Pszczyny Barbara Sopot-Zembok, sekretarz powiatu pszczyńskiego Szymon Sekta, ks. proboszcz Damian Gatnar, pułkownik Zbigniew Piątek, Michał Beck, Piotr Furczyk, Stanisław Janosz, Michał Pudełko, Rada Miejska w Pszczynie, „Pro Memoria” Stowarzyszenie Bitwy Pod Pszczyną 1939, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Stowarzyszenie Sportowe „Aktywna Pszczyna”, Fabryka Pomysłów, Zarząd Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, Miejski Zakład Zieleni, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Następnie wspólnie z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim, burmistrz Dariusz Skrobol odsłonił tablicę Ex Silesia Lux na pszczyńskim ratuszu.
26 czerwca w parku, przed zamkiem wystąpił Gromee, uchodzący za jednego z najpopularniejszych DJ i Producentów Muzycznych w Polsce. Od kilku lat współpracuje z największymi studiami na świecie, a w jego solowym projekcie śpiewało wielu wybitnych artystów Niedzielne koncerty w pszczyńskim parku zapamiętamy nie tylko dzięki Gromee, ale również wielu innym artystom blisko związanym z naszym regionem. Na scenie wystąpili, między innymi: Sebastian Riedel i Michał Kielak, Dream Atlas, sPolish Radio, Basia Broda Malon, Avocado, Insekt, Zuzanna Piech, Koszau, Jasiek Szczepańczyk, Dawid Komraus, ANIOŁąki, Terapeuci, Koziguar, Zespół Pszczyna, Terapeuci Grupa Wawa, Synesthesia, Dominika Grygierczyk z Ogniska Muzycznego oraz orkiestra Diverto. Mogliśmy również podziwiać występ zespołu mażoretek Fresh z Pszczyny.
Preludium do świętowania 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski był 19 czerwca w parku koncert pszczyńskich chórów "Wszyscy chórem dla Śląska", w którym usłyszeliśmy Chóry: Per Spasso, Con Fuoco, „Lutnia”, chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz chór Cantemus. Wrażenie zrobił wspólny występ pięciu chórów oraz połączonych orkiestr - Ogniska Muzycznego w Pszczynie i Orkiestry Smyczkowej "Śląskie Smyki" działającej pod egidą Ogniska Muzycznego w Tarnowskich Górach, które wykonały wspólnie pieśń powstańczą „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz „Grywom na harmonii”. W drugiej części wydarzenia widzowie zobaczyli "Poemat Śląski - Korfanty". To utwór słowno-muzyczny na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, który ukazuje się w nich jako patriota walczący o powrót Śląska do Macierzy i silne miejsce Polski w Europie. W tej roli wystąpił Dariusz Niebudek. Natomiast 20 czerwca zostały odsłonięte tablice "Tobie Polsko". Tablice zostały podarowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę dla uczczenia powstańców z 1919, 1920 i 1921 roku. Na tablicach widnieje napis „W czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, dla uczczenia bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920 i 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej niepodległej Polski”. Jedna z tablic została ulokowana w Ratuszu, przy wejściu, duga w Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego przy ulicy Piastowskiej, trzecia przy ulicy Katowickiej w siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.
Opracowali: Magda Różycka, Artur Kowalski
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (27 września 2022r.)

Reklama