Odkryć historię Pszczyny

6 lipca 2022
Odkryć historię miasta, jego tajemnice czy najważniejsze zabytki. Pomogą w tym lokalni przewodnicy, którzy znają Pszczynę od podszewki i gwarantują, że zobaczymy to, co najważniejsze. Oferta skierowana jest zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Pszczynę Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przygotowała tematycznie cztery wersje pieszych wycieczek po mieście z przewodnikiem: w angielskim stylu, od średniowiecza po nową dzielnicę, śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego oraz Wielkiej Wojny, podczas której Pszczyna zwana była „małym Berlinem”

Pierwsza oferuje kontakt z historią i przyrodą w jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Druga przybliża założenia urbanistyczne miasta od wieków średnich po dziewiętnastowieczną dzielnicę, która po dzień dzisiejszy zachowała charakter tzw. miasta - ogrodów. Przez wieki Pszczyna była domem dla Polaków, Żydów i Niemców. Razem tworzyli wielokulturowe oblicze miasta, w którym mieszały się zwyczaje i języki. Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego to wyprawa w przeszłość, w świat, którego już nie ma. Poznamy historię, tradycje i obyczaje, które przez wieki budowały tożsamość Żydów pszczyńskich. Dwudziesty wiek zaznaczył się niezwykle mocno w historii Pszczyny. Mimo swojego peryferyjnego, nadgranicznego położenia, to właśnie w zamku książąt Hochberg von Pless w latach I wojny światowej podejmowano kluczowe decyzje dotyczące jej przebiegu oraz losów ówczesnych układów w światowej polityce. Podążając śladami cesarzy, królów i książąt dowiemy się, jak to się stało, że Pszczyna na blisko dwa lata została nieformalną stolicą cesarstwa niemieckiego epoki wilhelmińskiej.
Zapisy na spacery po Pszczynie z przewodnikiem miejskim przyjmowane są osobiście, mailowo (pszczyna[at]slaskie.travel) i telefonicznie (32 212 99 99) w Biurze Informacji Turystycznej, Rynek 19. Więcej informacji: www.pszczyna.info.pl.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (27 września 2022r.)

Reklama