Festyn z mieszkańcami

31 sierpnia 2022
Festynem strażacy z Wisły Wielkiej razem z mieszkańcami uczcili 100-lecie tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych do kościoła, gdzie odbyła się msza św. w intencji strażaków. Następnie na placu przy remizie Artur Pławecki, prezes OSP Wisła Wielka przywitał przybyłych gości. Przypomniał też, że tutejszą jednostkę założono w 1922 r. z inicjatywy Karola Żmija, Franciszka Kotasa, Teofila Wali, Walentego Nowoka, Józefa Grinera i Tomasza Króla.

Początki były trudne. Brakowało przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Zakupili go niebawem sami członkowie, choć do różnorakich akcji gaśniczych dojeżdżali prywatnymi samochodami. W okresie międzywojennym straż dysponowała własnym budynkiem, który składał się z dwóch części - mieszkalnej oraz części, w której przechowywano wóz sikawkowy. Pozwolenie na budowę nowego domu strażaka wydano w 1974 r. Prace budowlane pod przewodnictwem Józefa Wali ukończono w maju 1978 r. - Obecnie działalność naszej straży polega przede wszystkim na braniu udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, działaniach przeciwpowodziowych, a także prowadzeniu działań profilaktycznych, szkoleniu członków, organizowaniu imprez w tym charytatywnych, zawodów strażackich oraz na prowadzeniu prac remontowych - mówił prezes Artur Pławecki.
Jednostka w Wiśle Wielkiej dysponuje dwoma wozami bojowymi (Jelcz i Mercedes), łodzią z silnikiem, dzięki której podejmowane są działania w zakresie ratownictwa wodnego, dwoma motopompami pożarniczymi i trzema szlamowymi. Zrzesza 33 członków oraz 10-osobową młodzieżową drużynę pożarniczą, w której dominują dziewczęta. Jednostką OSP kierują: Artur Pławecki (prezes), Artur Nowok (naczelnik), Dawid Łakota (zastępca naczelnika), Tomasz Jamróz (sekretarz), gospodarzem jest Karol Pławecki, a skarbnikiem Bartłomiej Waleczek i członek zarządu Rafał Balcerek. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą Stanisław Ząbek, Artur Godziek oraz Ryszard Borski.
W dowód uznania Starostwo Powiatowe w Pszczynie ufundowało ochotnikom z Wisły Wielkiej okolicznościowy grawer wraz z podziękowaniami za trud włożony w dbanie o bezpieczeństwo w powiecie. Gratulacje i życzenia składał także bryg. Radosław Radkowski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie oraz przedstawiciele Gminy Pszczyna. W specjalnym programie artystycznym tematycznie związanym ze strażą pożarną wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły. Po części oficjalnej odbył się festyn strażacki z udziałem zespołu muzycznego. Świętowanie trwało dwa dni.
A.K.
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (27 września 2022r.)

Reklama