Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Eko - rozmaitości

1 września 2022
Ekologiczne przystanki Jeszcze w tym roku w gminie Pawłowice powstaną nowoczesne i ekologiczne punkty przesiadkowe, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Umożliwią one wygodne połączenie podróżowania rowerem, samochodem i autobusem.

W sumie powstanie 9 centrów przesiadkowych oraz przebudowanych zostanie 15 przystanków, dzięki temu korzystanie z komunikacji publicznej stanie się bardziej komfortowe i bezpieczne. Część z nich będzie zadaszona panelami fotowoltaicznymi, a prąd wyprodukowany w ramach instalacji będzie wykorzystany do oświetlenia przystanków i zasilania elektronicznych tablic informacyjnych. Zadaszenia z paneli fotowoltaicznych będą też na postojach dla samochodów osobowych oraz na postojach dla rowerów - tzw. Bike&Ride. Dodatkowo, zainstalowany zostanie monitoring, który zwiększy bezpieczeństwo zaparkowanych samochodów i rowerów. Centra przesiadkowe będą wyposażone w różnego typu urządzenia edukacyjno-zabawowe, które umilą najmłodszym czas oczekiwania na autobus. Wygodnym rozwiązaniem dla podróżujących będą również samoczyszczące toalety. Pierwsze z nich już stanęły m.in. przy szkole w Pielgrzymowicach, przy przystanku autobusowym Golasowice - Pętla, przy Domu Ludowym w Pniówku oraz przy Centrum Przesiadkowym w Pawłowicach. Projekt o wartości ponad 6,4 mln zł w przeważającej mierze zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Gmina pozyskała na jego realizację blisko 5,5 mln zł.
Czujniki i tablice
Trzy szkoły gminy Pszczyna otrzymają bezpłatne czujniki smogu i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Spośród 1 200 szkół z całej Polski zakwalifikowanych do udziału w projekcie znalazły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie oraz III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Bezpłatnie czujniki smogu oraz tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów wykorzystane zostaną w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych
powrót

Aktualny numer

Numer 11 (27 września 2022r.)

Reklama